Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

vårdköerna

Skriftlig fråga 1999/2000:1098 av Wegendal, Lars (s)

den 8 juni Fråga 1999/2000:1098 av Lars Wegendal s till socialminister Lars Engqvist om vårdköerna Att vi på nytt i Sverige ska behöva få läsa att det kan bli möjligt att köpa tid för operation. I detta fall gäller det Akademiska sjukhuset i Uppsala, där man skulle få slippa stå i kö genom att betala det fulla priset

Inlämnad: 2000-06-09 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

införseln av kräftor

Skriftlig fråga 1999/2000:818 av Wegendal, Lars (s)

den 11 april Fråga 1999/2000:818 av Lars Wegendal s till jordbruksminister Margareta Winberg om införseln av kräftor Genom den skärpning som har skett har Sverige fått en bra lagstiftning för att bekämpa den illegala handeln med utrotningshotade djur och växter. Det finns dock fortfarande en del brister som bör rättas

Inlämnad: 2000-04-11 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

den illegala handeln med utrotningshotade djur och växter

Skriftlig fråga 1999/2000:817 av Wegendal, Lars (s)

den 11 april Fråga 1999/2000:817 av Lars Wegendal s till miljöminister Kjell Larsson om den illegala handeln med utrotningshotade djur och växter Den illegala handeln med världens utrotningshotade djur och växter beräknas omsätta 50 miljarder kronor om året. Det är en verksamhet som i omfattning och organisation kan

Inlämnad: 2000-04-11 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se