Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Regional fördelning av polisutbildningen

Skriftlig fråga 2007/08:829 av Wegendal, Lars (s)

den 21 februari Fråga 2007/08:829 Regional fördelning av polisutbildningen av Lars Wegendal s till justitieminister Beatrice Ask m Under senare år har det skett en stor ökning av utbildningsplatserna till polisyrket. Dessa ökningar har till stor del genomförts i Umeå och i Växjö, men även i Stockholm. Ökningen

Inlämnad: 2008-02-21 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Demonstration i Beijing

Skriftlig fråga 2007/08:827 av Wegendal, Lars (s)

den 21 februari Fråga 2007/08:827 Demonstration i Beijing av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Alltsedan idrotten beslutade att 2008 års OS ska gå i Beijing har det funnits en viss nationell kritik kring att ett icke-demokratiskt land erhåller denna typ av evenemang. Främst är det ett

Inlämnad: 2008-02-21 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Fler internationella idrottsevenemang till Sverige

Skriftlig fråga 2007/08:819 av Wegendal, Lars (s)

den 20 februari Fråga 2007/08:819 Fler internationella idrottsevenemang till Sverige av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m På olika sätt har jag fört en dialog med idrottsministern om statens möjligheter att stödja idrottens vilja till att få fler internationella evenemang till Sverige.

Inlämnad: 2008-02-20 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.