Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Medel för Skapande skola

Skriftlig fråga 2007/08:936 av Wegendal, Lars (s)

den 11 mars Fråga 2007/08:936 Medel för Skapande skola av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Kulturrådet förfogar sedan årsskiftet över medel för Skapande skola. Man har utlyst två bidragsomgångar med sista ansökningsdatum den 15 mars och den 1 oktober. Bidrag kan sökas av den som är

Inlämnad: 2008-03-11 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Stöd till nyskapande kulturprojekt

Skriftlig fråga 2007/08:930 av Wegendal, Lars (s)

den 10 mars Fråga 2007/08:930 Stöd till nyskapande kulturprojekt av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Den 28 februari var sista dagen för att inlämna ansökningar till Stiftelsen framtidens kultur. Stiftelsens sista beslut planeras att komma i slutet av september månad. Stiftelsen, som

Inlämnad: 2008-03-10 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Kulturens roll i Norden

Skriftlig fråga 2007/08:842 av Wegendal, Lars (s)

den 22 februari Fråga 2007/08:842 Kulturens roll i Norden av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Vid de nordiska statsministrarnas sommarmöte 2007 diskuterades bland annat strategiska framtidsfrågor. Man bestämde sig för att en forskningssatsning skulle göras på 60 miljoner danska kronor

Inlämnad: 2008-02-22 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se