Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Samtal om mänskliga rättigheter och demokrati vid OS i Peking

Skriftlig fråga 2007/08:1624 av Wegendal, Lars (s)

den 5 september Fråga 2007/08:1624 Samtal om mänskliga rättigheter och demokrati vid OS i Peking av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Inför OS i Peking, som nyligen avslutats, var det en omfattande diskussion om bojkott av hela spelen, om bojkott av invigningarna eller endast en politisk

Inlämnad: 2008-09-05 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Scoutrörelsens evenemang

Skriftlig fråga 2007/08:1027 av Wegendal, Lars (s)

den 2 april Fråga 2007/08:1027 Scoutrörelsens evenemang av Lars Wegendal s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Under lång tid har det förts en diskussion om idrottens internationella evenemang och på vilket sätt regeringen kan stödja idrotten i dess strävanden att erhålla fler internationella

Inlämnad: 2008-04-02 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Nationell mobilisering

Skriftlig fråga 2007/08:980 av Wegendal, Lars (s)

den 17 mars Fråga 2007/08:980 Nationell mobilisering av Lars Wegendal s till justitieminister Beatrice Ask m I går kom en mycket glädjande rapport. Lotteriinspektionen lämnade sin rapport om illegala spel i landet. Rapporten visar på att antalet illegala automatspel minskat med en tredjedel. Detta är naturligtvis

Inlämnad: 2008-03-17 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se