Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

nationell kommitté för Linnéjubileet

Skriftlig fråga 2004/05:643 av Wegendal, Lars (s)

den 20 december Fråga 2004/05:643 av Lars Wegendal s till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om nationell kommitté för Linnéjubileet Vid tidigare tillfällen har jag frågat olika ministrar om statens engagemang vid firandet av 300-årsjubileet av Carl von Linnés födelse. Senast har jag i oktober 2004 fått

Inlämnad: 2004-12-20 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

300-års jubiléet av Carl von Linnés födelse

Skriftlig fråga 2004/05:64 av Wegendal, Lars (s)

den 29 september Fråga 2004/05:64 av Lars Wegendal s till kulturminister Pär Nuder om 300-årsjubileet av Carl von Linnés födelse Sverige kraftsamlar nu inför firandet av 300-årsjubileet av Carl von Linnés födelse. Firandet kommer att äga rum år 2007. Bland många orter som har beröring med Linné finns Uppsala, Helsingborg

Inlämnad: 2004-09-29 Besvarare: Pär Nuder (S)

Noria - ett nordiskt forskningsrum

Skriftlig fråga 2003/04:1516 av Wegendal, Lars (s)

den 11 augusti Fråga 2003/04:1516 av Lars Wegendal s till näringsminister Leif Pagrotsky om Noria ett nordiskt forskningsrum Arbetet med att inrätta ett nordiskt forskningsrum initierades av Nordiska rådet under 2001 genom en rekommendation. Därefter har nordiska ministerrådet lämnat ett förslag om en vitbok om Norden

Inlämnad: 2004-08-11 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se