Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

ökad trygghet för elever i skolor med alternativ drift

Skriftlig fråga 2003/04:1125 av Wegendal, Lars (s)

den 27 april Fråga 2003/04:1125 av Lars Wegendal s till utbildningsminister Thomas Östros om ökad trygghet för elever i skolor med alternativ drift I torsdags fattade riksdagen ett ur min synvinkel olyckligt beslut. En borgerlig motion om att öppna upp för utbildning på entreprenad, både i grundskolan och i gymnasieskolan

Inlämnad: 2004-04-27 Besvarare: Thomas Östros (S)

Östersjön som ett särskilt känsligt havsområde

Skriftlig fråga 2003/04:1118 av Wegendal, Lars (s)

den 26 april Fråga 2003/04:1118 av Lars Wegendal s till miljöminister Lena Sommestad om Östersjön som ett särskilt känsligt havsområde För ett par veckor sedan blev Östersjön utsedd till ett särskilt känsligt havsområde particularly sensitive sea area PSSA av Internationella sjöfartsorganisationen, IMO. PSSA-status

Inlämnad: 2004-04-26 Besvarare: Ulrica Messing (S)

regionalpolitik och statlig verksamhet

Skriftlig fråga 2003/04:958 av Wegendal, Lars (s)

den 19 mars Fråga 2003/04:958 av Lars Wegendal s till statsrådet Ulrica Messing om regionalpolitik och statlig verksamhet Statlig verksamhet ska bedrivas så rationellt och effektivt som möjligt samtidigt som medborgarna får god service och kvalitet. Det kan innebära rationaliseringar och nedläggningar som drabbar orter

Inlämnad: 2004-03-19 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se