Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:KRU4 24 oktober 2001 Social ekonomi
Debatt om förslag 2001/02:KRU3 24 oktober 2001 Spel och lotterier

återbetalning av försäljningsskatt på importerade motorfordon

Skriftlig fråga 2000/01:357 av Wegendal, Lars (s)

den 6 december Fråga 2000/01:357 av Lars Wegendal s till finansminister Bosse Ringholm om återbetalning av försäljningsskatt på importerade motorfordon Vid köp av motorfordon motorcyklar, lätta lastbilar och bussar från utlandet har en försäljningsskatt uttagits. Denna skatt har oavsett årsmodell debiterats. Efter

Inlämnad: 2000-12-06 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

synskadades möjligheter till arbete

Skriftlig fråga 2000/01:356 av Wegendal, Lars (s)

den 6 december Fråga 2000/01:356 av Lars Wegendal s till näringsminister Björn Rosengren om synskadades möjligheter till arbete Den socialdemokratiska regeringen har under senare år drivit en mycket lyckosam arbetsmarknadspolitik vilket inneburit att många människor har lyckats skaffa sig ett arbete. Regeringens mål

Inlämnad: 2000-12-06 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

vägvisningsskyltar

Skriftlig fråga 1998/99:290 av Wegendal, Lars (s)

Fråga 1998/99:290 av Lars Wegendal s till näringsministern om vägvisningsskyltar den 27 januari Riksdagen har under lång tid ställt sig positiv till att underlätta företagande på landsbygd. Detta har också inneburit att många mindre företag har etablerat sin verksamhet utanför tätorterna. Så har också skett i Kronobergs

Inlämnad: 1999-01-27 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se