Lars U Granberg (S)

Lars U Granberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Pappersarbetare
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-10-22 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-09-30 – 2002-10-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2000-09-20 – 2002-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-09-19
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1998-12-02 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2009/10:383 av Svedberg, Per (s) 29 juni 2010 Förmaksflimmer och jämlik vård
Interpellationsdebatt 2009/10:375 av Larsson, Hillevi (s) 29 juni 2010 Barnfattigdom
Interpellationsdebatt 2008/09:507 av Granberg, Lars U (s) 8 juni 2009 God levnadsnivå
Interpellationsdebatt 2008/09:288 av Granberg, Lars U (s) 27 februari 2009 Sågverk i Norrland

Dokument:

behandlingen av vissa brottmål

Skriftlig fråga 1998/99:126 av U Granberg, Lars (s)

Fråga 1998/99:126 av Lars U Granberg s till justitieministern om behandlingen av vissa brottmål den 30 november Det har under en tid förekommit fall där personer skyllt på varandra vid den rättsliga prövningen av brott som begåtts. I Luleå har t.ex. två personer ställts inför rätta för en annan människas död. Där skyller

Inlämnad: 1998-11-30 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Centrum för kulturforskning i Norrbotten

Motion 1998/99:Ub445 av Birgitta Ahlqvist och Lars U Granberg (s)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub445 av Birgitta Ahlqvist och Lars U Granberg s Centrum för kulturforskning i Norrbotten I dag bedrivs kulturforskning vid Luleå tekniska universitet. Tre professurer har inrättats i ämnena musikpedagogik, orgel och komposition vid Musikhögskolan i Piteå. Mediautbildning och skådespelarutbildning


Utskottsberedning: -1998/99:UbU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

En professur i malmgeologi

Motion 1998/99:Ub444 av Lennart Klockare och Lars U Granberg (s)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub444 av Lennart Klockare och Lars U Granberg s En professur i malmgeologi Gruvindustrin är viktig för Sverige, och allra viktigast för norra Sverige Norrbotten och Västerbotten där tyngdpunkten för denna branschen ligger idag. Många svenska och internationella prospekterings- och gruvbolag


Utskottsberedning: -1998/99:UbU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se