Lars Tysklind (L)

Lars Tysklind (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Distriktstandläkare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsperson 2014-09-29 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Kvittningsperson 2015-11-24 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2015-03-06 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2015-03-06 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Suppleant 2004-12-16 – 2005-01-17
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2015-04-22
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2014-09-29

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot bostadsutskottet 02-06, civilutskottet 06-10, trafikutskottet 10-15 och miljö- och jordbruksutskottet 15-. Suppleant lagutskottet 02-06, näringsutskottet 04-05 och 12-14, trafikutskottet 06-07 och 15-, miljö- och jordbruksutskottet 06-15, EU-nämnden 06-10 och 14-, skatteutskottet 07-14, civilutskottet 10-, försvarsutskottet 14- och socialutskottet 14-15. Suppleant riksdagens valberedning 10.
  • Föräldrar

    Folkskolläraren och kantorn Einar Tysklind och kontoristen Kerstin Tysklind, f. Ådahl.
  • Utbildning

    Realexamen 69. Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, slutår 72. Tandläkarexamen 77. Universitetsstudier i historia 78.
  • Anställningar

    Distriktstandläkare, Kungsbacka 77-81. 1:e distriktstandläkare, Fjärås 81-87. Distriktstandläkare, Tanumshede 87-89 och Strömstad 89-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Socialstyrelsens råd för vissa rättsliga sociala och medicinska frågor 05-. Ledamot, Gentekniknämnden 06-, Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd 07-16 och Transportinfrastrukturkommittén 09-10. Miljömålsberedningen 15-16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Strömstad 88-. Ledamot, kommunstyrelsen 89-02, arbetsutskottet 89-94 och 99-02. Ledamot, byggnadsnämnden 92-94, 2:e vice ordförande 92-94, miljönämnden 95-02, ordförande 95-02, handikapprådet 99-02 och pensionärsrådet 99-02. Ordförande, miljö- och hälsoskyddsnämnden, Kungsbacka kommun 85-87. Styrelseledamot, AB Strömstadsbyggen 92-94.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Tjänstetandläkarföreningen i Halland 80-84. Ordförande, Folkpartiet liberalerna/Liberalerna 15-), Bohuslän 08-. Styrelseledamot, Liberalerna Västsverige 16-.
  • Bostadsort

    Strömstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

Dokument:

Vattenvägarnas och sjöfartens betydelse

Motion 2012/13:T356 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2012/13:T356 av Anita Brodén m.fl. FP Vattenvägarnas och sjöfartens betydelse FP820 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att vidta åtgärder för att överföra godstrafik från vägar till båtar. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2012/13:SkU17 2012/13:TU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2012/13:T356 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 61 kB) Motion 2012/13:T356 av Anita Brodén m.fl. (FP) (pdf, 163 kB)

Betydelse av en utökad palliativ vård

Motion 2012/13:So364 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2012/13:So364 av Anita Brodén m.fl. FP Betydelse av en utökad palliativ vård FP821 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utöka den palliativa vården. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2012/13:SoU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:So364 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 64 kB) Motion 2012/13:So364 av Anita Brodén m.fl. (FP) (pdf, 164 kB)

Turismen som exportvara

Motion 2012/13:N260 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2012/13:N260 av Anita Brodén m.fl. FP Turismen som exportvara FP831 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en kraftsamling vad gäller marknadsföring i syfte att presentera Sverige som ett intressant rese- och turistmål för


Utskottsberedning: 2012/13:NU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:N260 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 58 kB) Motion 2012/13:N260 av Anita Brodén m.fl. (FP) (pdf, 136 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.