Lars Thomsson (C)

Lars Thomsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Gotlands län, plats 14
Titel Lantmästare/egen företagare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lars.thomsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-01-16 – 2020-01-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2021-11-26 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant finansutskottet 18-, försvarsutskottet 18- och justitieutskottet 19-. Ledamot OSSE-delegationen 18-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Thomas Thomsson och lantbrukaren Elsa Thomsson, f. Josefsson Knutas.
  • Utbildning

    Lantmästare 90-91. Diverse jordbruksutbildningar 80-90.
  • Anställningar

    Egen företagare, 91-. Kommunalråd, Gotlands kommun 06-10. Nationell vindkraftsamordnare 11-18. Projektsamordnare Ukraina 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Regionfullmäktig, Region Gotland 91-. Ledamot, regionstyrelsen 91-18. Kommunalråd för samhällsbyggnad, Gotland 06-10. Ordförande, byggnadsnämnden 07-10. Ledamot av teknisk nämnd, hälso- och sjukvårdsnämnd m.m.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partistyrelseledamot, Centerpartiet 07-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Undantagsregler från reserestriktionerna

Skriftlig fråga 2021/22:476 av Lars Thomsson (C)

Fråga 2021/22:476 Undantagsregler från reserestriktionerna av Lars Thomsson C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S En företagare boende på Gotland är gift med en ryska. De fick sitt första gemensamma barn i december 2018, och det andra barnet föddes i oktober 2020. Fruns enda levande släkting är hennes

Inlämnad: 2021-12-02 Svarsdatum: 2021-12-15 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:476 av Lars Thomsson (C) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2021/22:5 Ett förenklat upphandlingsregelverk

Motion 2021/22:4231 av Martin Ådahl m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4231 av Martin Ådahl m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:5 Ett förenklat upphandlingsregelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att upphandlingsregler i högre grad behöver göra det möjligt för småföretag att delta och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2021/22:FiU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4231 av Martin Ådahl m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4231 av Martin Ådahl m.fl. (C) (pdf, 75 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2021/22:4146 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4146 av Kerstin Lundgren m.fl. C Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Centerpartiet vill fortsätta att investera en procent


Utskottsberedning: 2021/22:UU2

Motion 2021/22:4146 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4146 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 137 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se