Lars Thomsson (C)

Lars Thomsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Gotlands län, plats 14
Titel Lantmästare/egen företagare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lars.thomsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-01-16 – 2020-01-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant finansutskottet 18-, försvarsutskottet 18- och justitieutskottet 19-. Ledamot OSSE-delegationen 18-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Thomas Thomsson och lantbrukaren Elsa Thomsson, f. Josefsson Knutas.
  • Utbildning

    Lantmästare 90-91. Diverse jordbruksutbildningar 80-90.
  • Anställningar

    Egen företagare, 91-. Kommunalråd, Gotlands kommun 06-10. Nationell vindkraftsamordnare 11-18. Projektsamordnare Ukraina 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Regionfullmäktig, Region Gotland 91-. Ledamot, regionstyrelsen 91-18. Kommunalråd för samhällsbyggnad, Gotland 06-10. Ordförande, byggnadsnämnden 07-10. Ledamot av teknisk nämnd, hälso- och sjukvårdsnämnd m.m.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partistyrelseledamot, Centerpartiet 07-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2019/20:93 Riksrevisionens rapport om statens arbete för att förhindra och hantera kärntekniska olyckor

Motion 2019/20:3512 av Daniel Bäckström m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3512 av Daniel Bäckström m.fl. C med anledning av skr. 2019/20:93 Riksrevisionens rapport om statens arbete för att förhindra och hantera kärntekniska olyckor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att de brister som Riksrevisionen funnit i


Utskottsberedning: 2019/20:FöU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3512 av Daniel Bäckström m.fl. (C) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3512 av Daniel Bäckström m.fl. (C) (pdf, 81 kB)

med anledning av skr. 2019/20:77 Riksrevisionens rapport om det kommunala utjämningssystemet

Motion 2019/20:3505 av Emil Källström m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3505 av Emil Källström m.fl. C med anledning av skr. 2019/20:77 Riksrevisionens rapport om det kommunala utjämningssystemet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genomföra en översyn av skatteutjämningen och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:FiU39
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3505 av Emil Källström m.fl. (C) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3505 av Emil Källström m.fl. (C) (pdf, 75 kB)

Stöd till regionala flygplatser

Interpellation 2019/20:331 av Peter Helander (C)

Interpellation 2019/20:331 Stöd till regionala flygplatser av Peter Helander C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Svenska staten driver tio flygplatser genom bolaget Swedavia, som gör stora vinster varje år. Utöver dem finns ytterligare 29 flygplatser med trafik i Sverige, som drivs av kommuner eller privata bolag,

Inlämnad: 2020-02-12 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2019/20:331 av Peter Helander (C) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stöd till regionala flygplatser

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se