Lars Thomsson (C)

Lars Thomsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Gotlands län, plats 14
Titel Lantmästare/egen företagare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lars.thomsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-01-16 – 2020-01-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant finansutskottet 18-, försvarsutskottet 18- och justitieutskottet 19-. Ledamot OSSE-delegationen 18-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Thomas Thomsson och lantbrukaren Elsa Thomsson, f. Josefsson Knutas.
  • Utbildning

    Lantmästare 90-91. Diverse jordbruksutbildningar 80-90.
  • Anställningar

    Egen företagare, 91-. Kommunalråd, Gotlands kommun 06-10. Nationell vindkraftsamordnare 11-18. Projektsamordnare Ukraina 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Regionfullmäktig, Region Gotland 91-. Ledamot, regionstyrelsen 91-18. Kommunalråd för samhällsbyggnad, Gotland 06-10. Ordförande, byggnadsnämnden 07-10. Ledamot av teknisk nämnd, hälso- och sjukvårdsnämnd m.m.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partistyrelseledamot, Centerpartiet 07-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Internationellt samarbete i en ny tid

Motion 2020/21:2942 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2942 av Kerstin Lundgren m.fl. C Internationellt samarbete i en ny tid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla och fördjupa Sveriges försvars- och säkerhetspolitiska samarbeten och att Sverige ska söka medlemskap i Nato och tillkännager


Utskottsberedning: 2020/21:FöU7 2020/21:JuU25 2020/21:NU13 2020/21:UFöU4 2020/21:UU1 2020/21:UU10 2020/21:UU7 2020/21:UU8
Riksdagsbeslut (17 yrkanden): 4 avslag, 2 bifall, 11 saknar beslutsinformation

Motion 2020/21:2942 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 90 kB) Motion 2020/21:2942 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 150 kB)

En grön flyglinje mellan Visby och Bromma

Motion 2020/21:3290 av Lars Thomsson och Martin Ådahl (båda C)

Motion till riksdagen 2020/21:3290 av Lars Thomsson och Martin Ådahl båda C En grön flyglinje mellan Visby och Bromma Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att pröva möjligheten att göra Visby- Bromma till en helt grön flyglinje och att direktdestinera flygskatten till


Utskottsberedning: 2020/21:TU14

Motion 2020/21:3290 av Lars Thomsson och Martin Ådahl (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3290 av Lars Thomsson och Martin Ådahl (båda C) (pdf, 78 kB)

Den svenska basindustrin

Motion 2020/21:2948 av Helena Lindahl m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2948 av Helena Lindahl m.fl. C Den svenska basindustrin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kartlägga och möta de hinder som finns i vägen för Sveriges basindustrier och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: UbU 2020/21:MJU13 2020/21:NU13 2020/21:NU20 2020/21:NU21 2020/21:TU16 2020/21:TU7 2020/21:TU9
Riksdagsbeslut (17 yrkanden): 1 avslag, 16 saknar beslutsinformation

Motion 2020/21:2948 av Helena Lindahl m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2020/21:2948 av Helena Lindahl m.fl. (C) (pdf, 130 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se