Lars Sundin (FP)

Lars Sundin (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Född år 1933

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1992-06-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1992-07-01 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1992-07-01 – 1994-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1991/92:U13 av Lars Sundin och Elver Jonsson (fp)

Dokument


Utskottsberedning: -1991/92:UU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:102 Totalförsvarets utveckling till och med budgetåret 1996/97 samt anslag för budgetåret 1992/93

Motion 1991/92:Fö6 av Bengt Rosén m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1991/92:Fö6 av Bengt Rosén m.fl. fp med anledning av prop. 1991/92:102 Totalförsvarets utveckling till och med budgetåret 1996/97 samt anslag för budgetåret 1992/93 Rädda Karlsborgs kommun Riksdagens behandling av regeringens proposition 1991/92:102 avgör framtiden för Karlsborgs kommun. Kommunen


Utskottsberedning: -1991/92:FöU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Högskoleutbildning för dramatiker

Motion 1991/92:Ub440 av Jan-Erik Wikström och Lars Sundin (fp)

Motion till riksdagen 1991/92:Ub440 av Jan-Erik Wikström och Lars Sundin fp Högskoleutbildning för dramatiker Sverige har upplevt en vital utveckling på dramatikens område under de senaste två decennierna. Från att ha varit en udda genre har svensk dramatik flyttats in i det allmänna medvetandet. Antalet svenska dramatiker


Utskottsberedning: -1991/92:UbU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.