Lars Sundin (FP)

Lars Sundin (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Född år 1933

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1992-06-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1992-07-01 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1992-07-01 – 1994-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:129 Ändringar i rättegångsbalken m.m.

Motion 1990/91:Ju44 av Britta Bjelle m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1990/91:Ju44 av Britta Bjelle m.fl. fp med anledning av prop. 1990/91:129 Ändringar i rättegångsbalken m.m. Sammanfattning Folkpartiet liberalerna har i flera parti- och kommittémotioner lämnat sin syn på brottsbekämpningen samt polisens och rättsväsendets arbetsmetoder ur mer principiella synvinklar.


Utskottsberedning: --1990/91:JuU36
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:122 Biskoparna i kyrkomötet, m.m.

Motion 1990/91:K43 av Birgit Friggebo m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1990/91:K43 av Birgit Friggebo m.fl. fp med anledning av prop. 1990/91:122 Biskoparna i kyrkomötet, m.m. I propositionen behandlas dels biskoparnas ställning i kyrkomötet, dels frågan om behörighet till biskopstjänster. Folkpartiet liberalernas principiella uppfattning är att Svenska kyrkan skall


Utskottsberedning: -1990/91:KU35
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:85 Växa med kunskaper - om gymnasieskolan och vuxenutbildningen

Motion 1990/91:Ub151 av Lars Sundin (fp)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub151 av Lars Sundin fp med anledning av prop. 1990/91:85 Växa med kunskaper om gymnasieskolan och vuxenutbildningen Linjer i stället för program Regeringen föreslår att de olika studievägarna i den framtida gymnasieskolan skall kallas för program. Statsrådet Göran Persson motiverar detta


Utskottsberedning: -1990/91:UbU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.