Lars Sundin (FP)

Lars Sundin (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Född år 1933

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1992-06-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1992-07-01 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1992-07-01 – 1994-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1989/90:154 Ändringar i kriminalvårdslagstiftningen

Motion 1989/90:Ju48 av Britta Bjelle m.fl. (fp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ju48 av Britta Bjelle m.fl. fp med anledning av prop. 1989/90:154 Ändringar i kriminalvårdslagstiftningen I propositionen föreslås vissa ändringar i kriminalvårdslagstiftningen som vi i huvudsak kan acceptera. Vad gäller besvärsordningen


Utskottsberedning: ---1989/90:JuU37

Motion 1989/90:Ju48 av Britta Bjelle m.fl. (fp) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 1989/90:155 1989/90

Motion 1989/90:Ju42 av Britta Bjelle m.fl. (fp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ju42 av Britta Bjelle m.fl. fp med anledning av prop. 1989/90:155 1989/90 Förnyelse inom polisen Ju42-45 5 Regeringens proposition om förnyelse inom polisen har aviserats länge och förväntningarna har varit stora. Vi anser att


Utskottsberedning: --1989/90:JuU37
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Ju42 av Britta Bjelle m.fl. (fp) (pdf, 140 kB)

med anledning av prop. 1989/90:119 1989/90

Motion 1989/90:Ju32 av Britta Bjelle m.fl. (fp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ju32 j av Britta Bjelle m.fl. fp J v Mot. med anledning av prop. 1989/90:119 1989/90 Övervakningskameror m.m. Ju32-38 I propositionen föreslås en ny lag om övervakningskameror m.m. som skall ersätta den nu gällande lagen om TV-övervakning.


Utskottsberedning: ---1989/90:JuU34
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Ju32 av Britta Bjelle m.fl. (fp) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.