Lars Sundin (FP)

Lars Sundin (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Född år 1933

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1992-06-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1992-07-01 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1992-07-01 – 1994-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Service till funktionshindrade

Motion 1993/94:Kr285 av Lars Sundin (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Kr285 av Lars Sundin fp Service till funktionshindrade Televisionen är en av landets största informations- och kulturförmedlare. Under senare år har antalet utländska och svenskspråkiga programkanaler ökat kraftigt. Trots detta har insatserna för att göra mediet tilllgängligt för bland


Utskottsberedning: -1993/94:KrU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Immigrant-Institutet i Borås

Motion 1993/94:Kr226 av Lars Sundin (fp) och Hans Nyhage (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Kr226 av Lars Sundin och Hans Nyhage fp, m Immigrant-Institutet i Borås Immigrant-Institutet har nu flyttat till ett nytt eget hus på 1 600 kvm yta från tidigare 400 kvmmed utrymme för bibliotek, arkiv, utställnings- och konferenslokaler. Invigningen av huset planeras till maj 1994. Tack


Utskottsberedning: -1993/94:KrU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Uppsökande valförrättare

Motion 1993/94:K701 av Olle Schmidt och Lars Sundin (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:K701 av Olle Schmidt och Lars Sundin fp Uppsökande valförrättare Förra året beslutade riksdagen att genomföra vissa förändringar i vallagen bl.a. i syfte att minska kostnaderna men också att förbättra tillgängligheten för de röstande. Bl.a. ger vallagen utrymme för försöksverksamhet med


Utskottsberedning: -1993/94:KU45
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.