Lars Püss (M)

Lars Püss (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 68
Titel Civilekonom.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864537
E-post lars.puss[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Ersättare 2014-11-03 – 2015-03-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2014-11-04 – 2015-03-29
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2019-06-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-10-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 14 november 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:FöU2 23 oktober 2019 Skyddsobjekt och obemannade farkoster
Interpellationsdebatt 2018/19:249 av Ann-Sofie Alm (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan
Interpellationsdebatt 2018/19:251 av Lars Püss (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan

Rakel 2.0

Skriftlig fråga 2018/19:786 av Lars Püss (M)

Fråga 2018/19:786 Rakel 2.0 av Lars Püss M till Statsrådet Mikael Damberg S I en skriftlig fråga 2018/19:118 ställde jag en fråga om statusen på Rakel 2.0. Den 12 februari 2019 svarade ministern enligt följande: Regeringen har även aviserat att den kommer att återkomma i frågan och min ambition är att så ska ske så snart

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:786 av Lars Püss (M) (pdf, 73 kB)

Handläggningstiderna på Näringsdepartementet

Skriftlig fråga 2018/19:785 av Lars Püss (M)

Fråga 2018/19:785 Handläggningstiderna på Näringsdepartementet av Lars Püss M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Jag har tidigare ställt en skriftlig fråga 2018/19:338 till näringsminister Ibrahim Baylan om vilka åtgärder ministern avsåg att vidta för att korta handläggningstiderna på Näringsdepartementet. Detta med

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-18 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:785 av Lars Püss (M) (pdf, 88 kB)

Domstolsväsendet

Skriftlig fråga 2018/19:784 av Lars Püss (M)

Fråga 2018/19:784 Domstolsväsendet av Lars Püss M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Fredagen den 7 juni besökte jag Halmstads tingsrätt. Skälet var att de såg sig tvingade att skära ned antalet gråting med 40 procent. Detta visade sig tyvärr stämma. Efter att ha varit underfinansierade i flera år

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:784 av Lars Püss (M) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se