Lars Norberg (MP)

Lars Norberg (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel civilingenjör
Född år 1924

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1988-11-11 – 1989-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1989-10-09 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1990-10-04 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1989/90:125 Förslag om tilläggsbudget II till statsbudgeten för budgetåret 1989/90

Motion 1989/90:N68 av Inger Schörling m.fl. (mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:N68 av Inger Schörling m.fl. mp med anledning av prop. 1989/90:125 Förslag om tilläggsbudget II till statsbudgeten för budgetåret 1989/90 Miljö- och energidepartementet, C. Energi 1. Inledning Regeringen föreslår under denna


Utskottsberedning: ----1989/90:NU39 1989/90:NU44
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:N68 av Inger Schörling m.fl. (mp) (pdf, 263 kB)

med anledning av prop. 1989/90:125 Förslag om

Motion 1989/90:A119 av Anna Horn af Rantzien m.fl. (mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen av Anna Horn af Rantzien m.fl. mp med anledning av prop. 1989/90:125 Förslag om Mot. 1989/90 tilläggsbudget II till statsbudgeten för budgetåret Al 19-122 D. Regional utveckling D13. Särskilda regionalpolitiska insatser i delar av Bergslagen


Utskottsberedning: --1989/90:AU27
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:A119 av Anna Horn af Rantzien m.fl. (mp) (pdf, 99 kB)

med anledning av prop. 1989/90:109 Vissa aktiefrågor för Procordia AB

Motion 1989/90:N63 av Inger Schörling m.fl. (mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:N63 av Inger Schörling m.fl. mp med anledning av prop. 1989/90:109 Vissa aktiefrågor för Procordia AB 1. Bakgrund Propositionen redogör för de planer som regeringen utformat tillsammans med AB Volvo för bildandet av ett konglomerat


Utskottsberedning: ----1989/90:NU35
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:N63 av Inger Schörling m.fl. (mp) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.