Lars Norberg (MP)

Lars Norberg (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel civilingenjör
Född år 1924

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1988-11-11 – 1989-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1989-10-09 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1990-10-04 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m.

Motion 1990/91:Sf60 av Ragnhild Pohanka m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:Sf60 av Ragnhild Pohanka m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m. I pressmeddelandet angående proposition 1990/91:195 står det: Det behövs en politik, som samtidigt underlättar det frivilliga flyttandet, ger skydd åt dem, som tvingas på flykt


Utskottsberedning: 1990/91:SfU17

med anledning av prop. 1990/91:190 Ombildning av Stadshypotek

Motion 1990/91:N134 av Lars Norberg m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:N134 av Lars Norberg m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:190 Ombildning av Stadshypotek Denna proposition är ytterligare ett exempel på att regeringen föreställer sig att all finansiell företagsamhet skall ske i aktiebolagsform. Miljöpartiets grundinställning är att näringsverksamhet


Utskottsberedning: 1990/91:NU42
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 1990/91:186 Ändringar i reglementet för allmänna pensionsfonden

Motion 1990/91:N127 av Lars Norberg m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:N127 av Lars Norberg m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:186 Ändringar i reglementet för allmänna pensionsfonden Miljöpartiet de gröna har tidigare sagt nej till en utvidgning av pensionsfondernas och löntagarfondernas rätt att placera medel i utländska värdepapper. Vi är av den uppfattningen


Utskottsberedning: -1990/91:NU43
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.