Lars Mejern Larsson (S)

Lars Mejern Larsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 133
Titel Ombudsman.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864765
E-post lars.mejern.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2026-09-21
    • Ordinarie 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-12-03 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04
    • Suppleant 2011-06-13 – 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2023-10-31
    • Suppleant 2015-06-22 – 2018-10-09
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 05 (ersättare 050301-050526) och 06-. Ledamot trafikutskottet 10-18 och kulturutskottet 18-. Suppleant näringsutskottet 05, socialutskottet 05, kulturutskottet 06-10, trafikutskottet 06-10, arbetsmarknadsutskottet 10- och EU-nämnden 11-14. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-. Suppleant riksdagens valberedning 10-18 och Nordiska rådets svenska delegation 15-18.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Lars-Göran Larsson och bibliotekskanslisten Henny Högberg, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, bygg och anläggning, Karlstad, slutår 83.
  • Anställningar

    Posten, Tomteboda och Karlstad 85-87. Snickare, Diös/Siab i Karlstad 87-95. Ombudsman, Bygg 29:an i Värmland 95-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlstad 98-06. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Ersättare, kollektivtrafiknämnden 95-98 och tillväxtutskottet. Ledamot, fritidsnämnden 99-02 och arbetsgruppen för demokratifrågor 99-01. Ordförande, tekniska nämnden 03-. Ersättare, Region Värmland kommunalförbund 03. Suppleant, Karlstad Stadshus AB och Helax bränsleutveckling AB 05-06. Ledamot, Karlstad-Grums vattenförbund och Stiftelsen Karlstads studentbostäder 03.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Socialdemokraterna i Norrstrand i Karlstad och Byggfackens Socialdemokratiska förening. Ledamot, Socialdemokraterna i Värmlands distriktsstyrelse. Styrelseledamot, Bygg 29:an Värmland, LO Värmland, Värmlands Folkblad AB, Riksbyggen Värmland, TBM Utbildning AB, RYK Värmland, Byggarbetsnämnden Värmland, Byggnads förbundsfullmäktige, VVS-branchens yrkeskommitté och NTF Värmland.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Situationen för pensionärer födda 1957

Skriftlig fråga 2022/23:133 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2022/23:133 Situationen för pensionärer födda 1957 av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anna Tenje M Pensionssystemet håller på att justeras för ett längre arbetsliv. Flera av åldersgränserna i skatte- och avgiftssystemet utgår från en norm om att pensionering sker vid 65 års ålder. När de pensionsrelaterade

Inlämnad: 2022-12-07 Svarsdatum: 2022-12-14 Besvarare: Statsrådet Anna Tenje (M)

Skriftlig fråga 2022/23:133 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 87 kB)

Behovsprövning för arbetskraftsinvandring från tredjeland

Motion 2022/23:2135 av Leif Nysmed och Lars Mejern Larsson (båda S)

Motion till riksdagen 2022/23:2135 av Leif Nysmed och Lars Mejern Larsson båda S Behovsprövning för arbetskraftsinvandring från tredjeland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovsprövning för arbetskraftsinvandring och tillkännager detta för regeringen. Motivering

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: SfU

Motion 2022/23:2135 av Leif Nysmed och Lars Mejern Larsson (båda S) (docx, 72 kB) Motion 2022/23:2135 av Leif Nysmed och Lars Mejern Larsson (båda S) (pdf, 78 kB)

Regionala skyddsombud

Motion 2022/23:2134 av Leif Nysmed och Lars Mejern Larsson (båda S)

Motion till riksdagen 2022/23:2134 av Leif Nysmed och Lars Mejern Larsson båda S Regionala skyddsombud Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regionala skyddsombud ska få utökad tillträdesrätt till alla arbetsplatser som har kollektivavtal, och detta tillkännager riksdagen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:AU8

Motion 2022/23:2134 av Leif Nysmed och Lars Mejern Larsson (båda S) (docx, 74 kB) Motion 2022/23:2134 av Leif Nysmed och Lars Mejern Larsson (båda S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.