Lars Lindblad (M)

Lars Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Byggnadsingenjör
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-03-15 – 2010-10-04
    • Ledig 2008-01-07 – 2008-03-14
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2008-01-06
    • Moderaterna

    • Gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: En effektivare miljöprövning
Debatt om förslag 2004/05:MJU15 17 juni 2005 En effektivare miljöprövning
Stillbild från EU-debatt: Eu-debatt
EU-debatt 29 april 2005 Eu-debatt
Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård m.m.
Debatt om förslag 2004/05:MJU1 13 december 2004 Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård m.m.
Stillbild från Debatt om förslag: Kvalitet i förskolan, m.m.
Debatt om förslag 2004/05:UBU3 13 december 2004 Kvalitet i förskolan, m.m.

Dokument:

med anledning av prop. 2002/03:119 Reformerad räddningstjänstlagstiftning

Motion 2002/03:Fö9 av Ola Sundell m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:Fö9 av Ola Sundell m.fl. m med anledning av prop. 2002/03:119 Reformerad räddningstjänstlagstiftning 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 11 2 Förslag till riksdagsbeslut 12 3 Förebyggande åtgärder 12 4 Geografisk avgränsning 12 5 Vissa frågor om sekretess 13 2 Förslag till


Utskottsberedning: 2003/04:FöU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

med anledning av prop. 2002/03:117 Ett samhälle med giftfria och resurssnåla kretslopp

Motion 2002/03:MJ24 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:MJ24 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. m med anledning av prop. 2002/03:117 Ett samhälle med giftfria och resurssnåla kretslopp 1 Sammanfattning Propositionen lämnar dels flera frågor olösta, dels bland annat förslag som inte är riksdagsfrågor. Därtill finns förslag om ytterligare utredningar


Utskottsberedning: 2003/04:MJU4
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

med anledning av förs. 2002/03:RR12 Riksdagens revisorers förslag angående villkoren för veterinär verksamhet

Motion 2002/03:MJ20 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:MJ20 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. m med anledning av förs. 2002/03:RR12 Riksdagens revisorers förslag angående villkoren för veterinär verksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att den föreslagna utredningen


Utskottsberedning: 2002/03:MJU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.