Lars Lindblad (M)

Lars Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Byggnadsingenjör
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-03-15 – 2010-10-04
    • Ledig 2008-01-07 – 2008-03-14
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2008-01-06
    • Moderaterna

    • Gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2000/01:130 Svenska miljömål - delmål och åtgärdsstrategi

Motion 2000/01:MJ45 av Göte Jonsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:MJ45 av Jonsson, Göte m med anledning av prop. 2000/01:130 Svenska miljömål delmål och åtgärdsstrategier 1 Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om de grundläggande värdena för prioriteringarna i arbetet med att uppnå


Utskottsberedning: -2001/02:MJU3
Riksdagsbeslut (35 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 2000/01:100 2001 års ekonomiska vårproposition

Motion 2000/01:Fi31 av Henrik Landerholm m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:Fi31 av Landerholm, Henrik m med anledning av prop. 2000/01:100 2001 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen beslutar att anslaget 6:1 Förbandsverksamhet och beredskap m.m. ökas med 1 400 000 000 kr. 2. Riksdagen beslutar att anslaget 6:3 Materiel, anläggningar


Utskottsberedning: -----2000/01:FiU27
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 2000/01:111 Skyddet för vissa djur- och växtarter och deras livsmiljöer

Motion 2000/01:MJ35 av Göte Jonsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:MJ35 av Jonsson, Göte m med anledning av prop. 2000/01:111 Skyddet för vissa djur- och växtarter och deras livsmiljöer 1 Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att det måste finnas väldokumenterad grund för inrättande


Utskottsberedning: -----2000/01:MJU18
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.