Lars Lindblad (M)

Lars Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Byggnadsingenjör
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-03-15 – 2010-10-04
    • Ledig 2008-01-07 – 2008-03-14
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2008-01-06
    • Moderaterna

    • Gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition

Motion 1999/2000:Fi32 av Inga Berggren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi32 av Berggren, Inga m med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition Infrastrukturutbyggnaden i Skåne Ansvaret för vår infrastruktur Statens ansvar för landets vägar och järnvägar omfattar planering, projektering och förvaltning av det gemensamma transportnätet.


Utskottsberedning: --1999/2000:FiU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:72 Ny naturgaslag

Motion 1999/2000:N40 av Ewa Thalén Finné och Lars Lindblad (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:N40 av Thalén Finné, Ewa m med anledning av prop. 1999/2000:72 Ny naturgaslag I proposition 1999/2000:72 föreslår regeringen att en ny lagstiftning införs på naturgasområdet. Avsikten med den föreslagna naturgaslagen är att tillgodose de krav som Europaparlamentets och rådets direktiv


Utskottsberedning: --1999/2000:NU12
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:73 Jaktens villkor

Motion 1999/2000:MJ34 av Göte Jonsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:MJ34 av Jonsson, Göte m med anledning av prop. 1999/2000:73 Jaktens villkor Regeringens proposition 1999/2000:73 Jaktens villkor innehåller en rad förslag till ändringar i lagstiftning och förutsättningar på jaktens område. Vi moderater hälsar en del av dessa förslag med tillfredsställelse.


Utskottsberedning: ----1999/2000:MJU17
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.