Lars Lindblad (M)

Lars Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Byggnadsingenjör
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-03-15 – 2010-10-04
    • Ledig 2008-01-07 – 2008-03-14
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2008-01-06
    • Moderaterna

    • Gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En könsneutral äktenskapslagstiftning (väckt enligt 3 kap. 13 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2008/09:C9 av Lars Lindblad m.fl. (m, c, fp)

Motion till riksdagen 2008/09:C9 av Lars Lindblad m.fl. m, c, fp En könsneutral äktenskapslagstiftning väckt enligt 3 kap. 13 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt m930 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar, med avslag på regeringens förslag i proposition 2008/09:80 Äktenskapsfrågor i


Utskottsberedning: 2008/09:CU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2008/09:C9 av Lars Lindblad m.fl. (m, c, fp) (doc, 221 kB) Motion 2008/09:C9 av Lars Lindblad m.fl. (m, c, fp) (pdf, 453 kB)

med anledning av skr. 2005/06:211 Återkallelse av proposition 2005/06:176 Kommunernas roll i avfallshanteringen

Motion 2005/06:MJ60 av Lars Lindblad m.fl. (m, fp, kd, c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändring i 15 kap. 10 miljöbalken i enlighet med vad som anförs i motionen. Motivering Regeringen har, i sin proposition 2005/06:176, föreslagit två ändringar vad avser kommunernas roll inom avfallshanteringen. Det ena förslaget är att möjliggöra för kommunerna att bedriva


Utskottsberedning: 2005/06:MJU29
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:MJ60 av Lars Lindblad m.fl. (m, fp, kd, c) (doc, 45 kB) Motion 2005/06:MJ60 av Lars Lindblad m.fl. (m, fp, kd, c) (pdf, 151 kB)

med anledning av prop. 2005/06:172 Nationell klimatpolitik i global samverkan

Motion 2005/06:MJ45 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en parlamentarisk utredning som grund för klimatpolitiken efter kontrollstationen 2008. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om energipolitikens koppling till klimatpolitiken.


Utskottsberedning: 2005/06:MJU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:MJ45 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (m) (doc, 47 kB) Motion 2005/06:MJ45 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (m) (pdf, 180 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.