Lars Lindblad (M)

Lars Lindblad (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Byggnadsingenjör
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-03-15 – 2010-10-04
    • Ledig 2008-01-07 – 2008-03-14
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2008-01-06
    • Moderaterna

    • Gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2005/06:211 Återkallelse av proposition 2005/06:176 Kommunernas roll i avfallshanteringen

Motion 2005/06:MJ60 av Lars Lindblad m.fl. (m, fp, kd, c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändring i 15 kap. 10 miljöbalken i enlighet med vad som anförs i motionen. Motivering Regeringen har, i sin proposition 2005/06:176, föreslagit två ändringar vad avser kommunernas roll inom avfallshanteringen. Det ena förslaget är att möjliggöra för kommunerna att bedriva


Utskottsberedning: 2005/06:MJU29
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:MJ60 av Lars Lindblad m.fl. (m, fp, kd, c) (doc, 45 kB) Motion 2005/06:MJ60 av Lars Lindblad m.fl. (m, fp, kd, c) (pdf, 151 kB)

Våldsbrott i Skåne

Interpellation 2005/06:449 av Lindblad, Lars (m)

den 22 maj Interpellation 2005/06:449 av Lars Lindblad m till justitieminister Thomas Bodström s Våldsbrott i Skåne De bristande resurser som finns inom rättsväsendet sätter sina spår. De senaste åren har antalet våldsbrott ökat lavinartat i Skåne och det visar inga tendenser till att minska. Enligt Brottsförebyggande

Inlämnad: 2006-05-22 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Våldsbrott i Skåne

Flygskattens effekter på sysselsättningen i Skåne

Interpellation 2005/06:434 av Lindblad, Lars (m)

den 19 maj Interpellation 2005/06:434 av Lars Lindblad m till finansminister Pär Nuder s Flygskattens effekter på sysselsättningen i Skåne Den flygskatt som regeringen föreslagit och som ska börja gälla den 1 augusti har kritiserats hårt. Bland annat för att den slår mot människors resande och det är främst människor

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Pär Nuder (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Flygskattens effekter på sysselsättningen i Skåne

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se