Lars Jilmstad (M)

Lars Jilmstad (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 4
Titel Direktör.
Född år 1946
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lars.jilmstad[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-01-01 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-08-26 – 2019-12-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2021-06-10 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-05-12 – 2021-06-10
    • Suppleant 2019-08-29 – 2020-05-03
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19- (ersättare 190829-). Suppleant konstitutionsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Överstelöjtnant Anders Jilmstad och Toni Jilmstad, f. Olsson.
  • Utbildning

    Studentexamen, Borås högre allmänna läroverk 65. Collegestudier, Shippensburg State University, Pennsylvania, USA 65-66. Studier i bl.a. statskunskap och nationalekonomi, Lunds universitet 67-72. Reservofficersutbildning 68-71.
  • Anställningar

    Diverse uppdrag/deltidsarbeten, Borås tidning och Sydsvenska Dagbladet 60-72. Informationsassistent, Södermanlands läns landsting 72-73. Redaktionschef, chefredaktör, presschef och tillförordnad informationschef, Rikspolisstyrelsen 73-83. Redaktionschef, chefredaktör, presschef m.m., Svenska Arbetsgivareföreningen 83-01 och Svenskt Näringsliv 01-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 14-18 och ersättare 18-. Ersättare, kommunstyrelsen 16-18. Ordförande, Farsta stadsdelsnämnd 11-14 och 18- och vice ordförande 15-18. Gruppledare, Moderaterna, miljö- och hälsoskyddsnämnden 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Folk och försvar 93-08. Ledamot, Stiftelsen Sveriges nationaldag 97-16. Ledamot, styrelsen för Stockholms hamnar 11-. Suppleant, styrelsen för hamnen i Kapellskär.
  • Litteratur

    Nya Zeeland - från kris till systemskifte (93), Tjeckien - det politiskt möjliga (94, tillsammans med Tommy Wahlström), Fallet Uruguay - från kris till uppgivenhet (94, tillsammans med Sven-Otto Littorin), Moving up down under - om djärva reformer i Australien (07), Under Nicolins ledning (14).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2019/20:23 av Lars Beckman (M) 10 oktober 2019 Den ökande arbetslösheten
Interpellationsdebatt 2018/19:272 av Jan Ericson (M) 24 september 2019 Skattebelastningen på privatbilismen
Interpellationsdebatt 2018/19:275 av Saila Quicklund (M) 24 september 2019 Straffbeskattning av folket på landsbygden

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:143 Institutet för mänskliga rättigheter

Motion 2020/21:3980 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3980 av Karin Enström m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:143 Institutet för mänskliga rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:143 Institutet för mänskliga rättigheter. Motivering Regeringen föreslår att en ny myndighet inrättas, Institutet för mänskliga


Utskottsberedning: 2020/21:KU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:3980 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:3980 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2020/21:64 En konsultationsordning i frågor som rör det samiska folket

Motion 2020/21:3844 av Karin Enström m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2020/21:3844 av Karin Enström m.fl. M, KD med anledning av prop. 2020/21:64 En konsultationsordning i frågor som rör det samiska folket Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:64 En konsultationsordning i frågor som rör det samiska folket. Motivering Regeringen föreslår


Utskottsberedning: KU

Motion 2020/21:3844 av Karin Enström m.fl. (M, KD) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:3844 av Karin Enström m.fl. (M, KD) (pdf, 82 kB)

En svensk digitaliserad offentlig förvaltning i framkant

Motion 2020/21:3473 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3473 av Karin Enström m.fl. M En svensk digitaliserad offentlig förvaltning i framkant Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge alla myndigheter i uppdrag att strategiskt arbeta för att öka utbudet av och tillgängligheten till öppna data,


Utskottsberedning: 2020/21:FiU25 2020/21:FiU34 2020/21:TU4
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2020/21:3473 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2020/21:3473 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se