Lars Eriksson (S)

Lars Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman.
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-19

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-03-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-19
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-03-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-03-19

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 12- (statsrådsersättare 061002-061006). Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2017/18:CU9 8 mars 2018 Hyresrätt
Frågestund 28 september 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2016/17:CU6 18 januari 2017 Associationsrätt

Dokument:

Tillgång till resandestatistik

Interpellation 2012/13:326 av Eriksson, Lars (S)

den 8 mars Interpellation 2012/13:326 Tillgång till resandestatistik av Lars Eriksson S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M För drygt ett år sedan inrättades kollektivtrafikmyndigheter i landets alla län eller regioner. De har i uppgift att bland annat ta fram trafikförsörjningsprogram och besluta om trafikplikt.

Inlämnad: 2013-03-08 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Påverkan på bostadsbyggandet av förslaget till Europaparlamentets och rådets direktiv om bostadslåneavtal

Skriftlig fråga 2012/13:358 av Eriksson, Lars (S)

den 5 mars Fråga 2012/13:358 Påverkan på bostadsbyggandet av förslaget till Europaparlamentets och rådets direktiv om bostadslåneavtal av Lars Eriksson S till statsrådet Stefan Attefall KD Vid civilutskottets sammanträde den 21 februari fick utskottet en redovisning från Justitiedepartementet om förslaget till

Inlämnad: 2013-03-05 Besvarare: Beatrice Ask (M)

med anledning av prop. 2012/13:36 Snabbare betalningar

Motion 2012/13:C2 av Veronica Palm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:C2 av Veronica Palm m.fl. S med anledning av prop. 2012/13:36 Snabbare betalningar S37000 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag om hur de små och medelstora företagens ställning


Utskottsberedning: 2012/13:CU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2012/13:C2 av Veronica Palm m.fl. (S) (doc, 58 kB) Motion 2012/13:C2 av Veronica Palm m.fl. (S) (pdf, 142 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.