Lars Ångström (MP)

Lars Ångström (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Titel informationschef
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2005/06:473 av Ångström, Lars (mp) 12 juni 2006 Klargörande av omständigheterna kring Estonias förlisning
Interpellationsdebatt 2005/06:455 av Ångström, Lars (mp) 12 juni 2006 Estonias bogvisir
Interpellationsdebatt 2005/06:417 av Järrel, Henrik S (m) 7 juni 2006 Passagerarfärjan M/S Estonias förlisning
Interpellationsdebatt 2005/06:411 av von der Esch, Björn (kd) 7 juni 2006 Estonia

Dokument:

utlåning av krigsmateriel

Skriftlig fråga 2002/03:1370 av Ångström, Lars (mp)

den 10 september Fråga 2002/03:1370 av Lars Ångström mp till försvarsminister Leni Björklund om utlåning av krigsmateriel Enligt uppgift i medierna har regeringen i hemlighet lånat ut krigsmateriel till Storbritannien, som sedan använts under kriget i Irak. Uppgifterna är högst anmärkningsvärda. Om det är korrekt har

Inlämnad: 2003-09-10 Besvarare: Leni Björklund (S)

kemiska bekämpningsmedel i jordbruket

Skriftlig fråga 2002/03:1257 av Ångström, Lars (mp)

den 24 juli Fråga 2002/03:1257 av Lars Ångström mp till miljöminister Lena Sommestad om kemiska bekämpningsmedel i jordbruket Runt om i världen arbetas det för ett förbud mot användning av kemiska bekämpningsmedel som innehåller glyfosat, som till exempel RoundUp. Skälet är de negativa konsekvenserna för människor

Inlämnad: 2003-07-24 Besvarare: Lena Sommestad (S)

med anledning av prop. 2002/03:119 Reformerad räddningstjänstlagstiftning

Motion 2002/03:Fö11 av Lars Ångström och Leif Björnlod (mp)

Motion till riksdagen 2002/03:Fö11 av Lars Ångström och Leif Björnlod mp med anledning av prop. 2002/03:119 Reformerad räddningstjänstlagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om avskaffande av det kommunala sotningsmonopolet. Motivering Den


Utskottsberedning: 2003/04:FöU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se