Lars Ångström (MP)

Lars Ångström (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Titel informationschef
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2005/06:473 av Ångström, Lars (mp) 12 juni 2006 Klargörande av omständigheterna kring Estonias förlisning
Interpellationsdebatt 2005/06:455 av Ångström, Lars (mp) 12 juni 2006 Estonias bogvisir
Interpellationsdebatt 2005/06:417 av Järrel, Henrik S (m) 7 juni 2006 Passagerarfärjan M/S Estonias förlisning
Interpellationsdebatt 2005/06:411 av von der Esch, Björn (kd) 7 juni 2006 Estonia

Dokument:

teknikutveckling inom området för minröjning

Skriftlig fråga 2000/01:1505 av Ångström, Lars (mp)

den 11 juli Fråga 2000/01:1505 av Lars Ångström mp till försvarsminister Björn von Sydow om teknikutveckling inom området för minröjning Försvarsminister Björn von Sydow skriver i sitt frågesvar den 7 juni fråga nr 2000/01:1300 att forskning och teknikutveckling inom minröjningsområdet har de senaste åren haft hög

Inlämnad: 2001-07-11 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)

anslag till minröjning

Skriftlig fråga 2000/01:1300 av Ångström, Lars (mp)

den 23 maj Fråga 2000/01:1300 av Lars Ångström mp till försvarsminister Björn von Sydow om anslag till minröjning Hösten 1998 samarbetade riksdagsledamöter från samtliga partier i syfte att öka Sveriges satsning på humanitär minröjning. Vi belyste frågan i debattartiklar, genom en hearing i riksdagen och i gemensamma

Inlämnad: 2001-05-23 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)

avdragsrätt för kultursponsring

Interpellation 2000/01:380 av Hedlund, Carl Erik (m)

den 10 april Interpellation 2000/01:380 av Carl Erik Hedlund m till finansminister Bosse Ringholm om avdragsrätt för kultursponsring I en hårdnande konkurrens ställs allt större krav på företagens skicklighet att kommunicera med sina kunder. Varumärket har fått en mycket större betydelse som bärare av ett företags

Inlämnad: 2001-04-10 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: avdragsrätt för kultursponsring

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se