Lars Adaktusson (KD)

Lars Adaktusson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 344
Titel Journalist.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lars.adaktusson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-06-24 – 2022-09-26
    • Ledig 2022-04-26 – 2022-06-23
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-04-25
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2014-07-01 – 2018-10-03
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-03-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant 2020-02-11 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot EU-nämnden 18, utrikesutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18. Suppleant konstitutionsutskottet 18-, EU-nämnden 18- och försvarsutskottet 18-. Ledamot Europaparlamentet 14-18.
  • Föräldrar

    Tjänstemannen John Adaktusson och förskolläraren Ingegerd Adaktusson, f. Fredriksson.
  • Utbildning

    Kungsholmens gymnasium, Stockholm, slutår 74. Journalisthögskolan, Göteborg, slutår 77.
  • Anställningar

    Journalist, Sveriges Lokalradio, Falun 77-79. Journalist, Sveriges Radio, Ekoredaktionen 79-87. Programledare, Sveriges Television, Aktuellt/Rapport, Agenda 87-06. Programledare, MTG, TV8 07-10. Senior partner, Kreab/Gavin Anderson samt egen verksamhet Adaktusson Media AB 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, partistyrelsen och verkställande utskottet, Kristdemokraterna 15-. 2:e vice partiordförande, Kristdemokraterna 17-. Ordförande, Vänskapsförbundet Sverige-Israel 17-. Styrelseledamot, Kristdemokraternas Internationella Centrum 19-.
  • Litteratur

    Spelet om de kristna väljarna (77), Det gudomliga USA (82), Världens bästa story (11).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Villkorat bistånd till fler länder

Interpellation 2019/20:338 av Lars Adaktusson (KD)

Interpellation 2019/20:338 Villkorat bistånd till fler länder av Lars Adaktusson KD till Statsrådet Peter Eriksson MP De försämrade förutsättningarna för demokrati och mänskliga rättigheter i Tanzania gör att regeringen minskar Sveriges bistånd till landet med en fjärdedel, från 800 miljoner kronor till 600 miljoner kronor

Inlämnad: 2020-02-13 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2019/20:338 av Lars Adaktusson (KD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Villkorat bistånd till fler länder

Insyn i Irans haverikommission

Interpellation 2019/20:274 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2019/20:274 Insyn i Irans haverikommission av Arin Karapet M till Utrikesminister Ann Linde S Den 8 januari blev flight PS752 från Ukraine International Airlines nedskjutet av iranska revolutionsgardets luftvärnsrobotar. Samtliga 176 passagerare ombord omkom, varav 17 personer var svenska medborgare eller

Inlämnad: 2020-01-21 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:274 av Arin Karapet (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Insyn i Irans haverikommission

Restriktiva åtgärder mot Iran

Interpellation 2019/20:269 av Lars Adaktusson (KD)

Interpellation 2019/20:269 Restriktiva åtgärder mot Iran av Lars Adaktusson KD till Utrikesminister Ann Linde S Diktaturregimen i Iran har spridit död och terror över världen i decennier. Nu har även Sverige drabbats när 17 personer hemmahörande i vårt land dödades i samband med nedskjutningen av flyg PS752 strax utanför

Inlämnad: 2020-01-17 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:269 av Lars Adaktusson (KD) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Restriktiva åtgärder mot Iran

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.