Kurt Kvarnström (S)

Kurt Kvarnström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län
Titel Ombudsman
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-10-01 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2001-10-25 – 2002-09-30
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsperson 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2001-11-22 – 2002-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2013/14:227 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring

Motion 2013/14:Sf31 av Tomas Eneroth m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf31 av Tomas Eneroth m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:227 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring 201314S32009 med anledning av regeringens proposition 2013 14 227 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:SfU19
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2013/14:Sf31 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (doc, 53 kB) Motion 2013/14:Sf31 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (pdf, 180 kB)

med anledning av prop. 2013/14:213 Cirkulär migration och utveckling

Motion 2013/14:Sf28 av Tomas Eneroth m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf28 av Tomas Eneroth m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:213 Cirkulär migration och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2013/14:213 i den del som rör förenklade regler för att byta spår från tidigare asylsökande till arbetskraftsinvandrare.


Utskottsberedning: 2013/14:SfU13 2013/14:SfU19
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2013/14:Sf28 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (doc, 50 kB) Motion 2013/14:Sf28 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (pdf, 174 kB)

med anledning av prop. 2013/14:216 Särskilt ömmande omständigheter

Motion 2013/14:Sf25 av Tomas Eneroth m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf25 av Tomas Eneroth m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:216 Särskilt ömmande omständigheter Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en utvärdering av tillämpningen av den nya


Utskottsberedning: 2013/14:SfU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:Sf25 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (doc, 47 kB) Motion 2013/14:Sf25 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (pdf, 169 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.