Amanda Lind (MP)

Amanda Lind (MP)

Tidigare kultur- och demokratiminister

Parti Miljöpartiet
Titel Leg. psykolog.
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-11-30

    • Miljöpartiet

    • Partisekreterare 2016-05-14 – 2019-01-21
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och demokratiminister 2019-01-21 – 2021-11-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Kultur- och demokratiminister, Kulturdepartementet 090121-.
  • Utbildning

    Naturvetenskapliga programmet, Midskogsskolan, Luleå, slutår 99. Mänskliga rättigheter, Teologiska högskolan, Stockholm slutår 00. Psykologprogrammet, Umeå universitet, slutår 09.
  • Anställningar

    Vik. lärare, elevassistent, lokalvårdare, kafébiträde 00-01. Leg. psykolog/PTP-psykolog, Barn- och ungdomspsykiatrin, Landstinget Västernorrland 09-11. Partisekreterare, Miljöpartiet 16-19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Umeå 02-04. Kommunfullmäktig, Härnösand 08-10. Ledamot, samhällsnämnden, Härnösands kommun 08-10 och ordförande 11-14. Kommunalråd och 1:e vice ordförande i kommunstyrelsen, Härnösand 14-16. Vice ordförande, Kulturforum Västernorrland 14-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Samtalsledare, Rädda Barnen 02-03. Sammankallande, Miljöpartiet Umeå 03-04. Språkrör, Miljöpartiet Härnösand 10-16. Distriktsordförande, Miljöpartiet Västernorrland 12-16. Ledamot, Miljöpartiets kommun- och landstingskommitté 15-16. Ledamot, SKL:s beredning för kultur- och fritidsfrågor 15-16. Ledamot, Folkbildningsrådets representantskap 15-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 30 september 2021 Frågestund
Interpellationsdebatt 2020/21:876 av Marléne Lund Kopparklint (M) 9 september 2021 Vårt rullande kulturarv
Interpellationsdebatt 2020/21:870 av Jan Ericson (M) 9 september 2021 Skyddet av det rullande kulturarvet
Debatt om förslag 2020/21:KrU8 17 juni 2021 Ungdomspolitik

Dokument:

Kompensation för uteblivna inkomster under pandemin

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3625 besvarad av Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Ku2021/ 01939 Kulturdepartementet Kultur- och demokratiministern samt ministern med ansvar för idrottsfrågorna Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:3625 av Magnus Stuart M Kompensation för uteblivna inkomster under pandemin Magnus Stuart har frågat mig vad jag avser att göra för att Scouterna redan i år ska erhålla

Svarsdatum: 2021-09-15 Frågeställare: Magnus Stuart (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3625 besvarad av Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP) (docx, 68 kB)

Otillåten påverkan på journalister

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3586 besvarad av Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Ku2021/01918 Kulturdepartementet Kultur och demokratiministern samt ministern med ansvar för idrottsfrågorna Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:3586 av Boriana Åberg M Otillåten påverkan på journalister Boriana Åberg har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta för att skydda journalister och tidningsredaktioner

Svarsdatum: 2021-09-15 Frågeställare: Boriana Åberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3586 besvarad av Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP) (docx, 68 kB)

Vaccinpass

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3583 besvarad av Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Svar på fråga 2020/21:3583 av Ann-Christine From Utterstedt SD Vaccinpass Ann-Christine From Utterstedt har frågat kultur- och demokratiministern samt ministern med ansvar för idrottsfrågorna om hon avser att stödja krav på vaccinpass i fråga om vilka individer som ska ha möjlighet att delta på olika evenemang och resor.

Svarsdatum: 2021-09-15 Frågeställare: Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3583 besvarad av Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP) (docx, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.