Amanda Lind (MP)

Amanda Lind (MP)

Tidigare kultur- och demokratiminister

Parti Miljöpartiet
Titel Leg. psykolog.
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-11-30

    • Miljöpartiet

    • Partisekreterare 2016-05-14 – 2019-01-21
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och demokratiminister 2019-01-21 – 2021-11-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Kultur- och demokratiminister, Kulturdepartementet 090121-.
  • Utbildning

    Naturvetenskapliga programmet, Midskogsskolan, Luleå, slutår 99. Mänskliga rättigheter, Teologiska högskolan, Stockholm slutår 00. Psykologprogrammet, Umeå universitet, slutår 09.
  • Anställningar

    Vik. lärare, elevassistent, lokalvårdare, kafébiträde 00-01. Leg. psykolog/PTP-psykolog, Barn- och ungdomspsykiatrin, Landstinget Västernorrland 09-11. Partisekreterare, Miljöpartiet 16-19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Umeå 02-04. Kommunfullmäktig, Härnösand 08-10. Ledamot, samhällsnämnden, Härnösands kommun 08-10 och ordförande 11-14. Kommunalråd och 1:e vice ordförande i kommunstyrelsen, Härnösand 14-16. Vice ordförande, Kulturforum Västernorrland 14-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Samtalsledare, Rädda Barnen 02-03. Sammankallande, Miljöpartiet Umeå 03-04. Språkrör, Miljöpartiet Härnösand 10-16. Distriktsordförande, Miljöpartiet Västernorrland 12-16. Ledamot, Miljöpartiets kommun- och landstingskommitté 15-16. Ledamot, SKL:s beredning för kultur- och fritidsfrågor 15-16. Ledamot, Folkbildningsrådets representantskap 15-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 30 september 2021 Frågestund
Interpellationsdebatt 2020/21:876 av Marléne Lund Kopparklint (M) 9 september 2021 Vårt rullande kulturarv
Interpellationsdebatt 2020/21:870 av Jan Ericson (M) 9 september 2021 Skyddet av det rullande kulturarvet
Debatt om förslag 2020/21:KrU8 17 juni 2021 Ungdomspolitik

Dokument:

Statens stöd till trossamfund

Interpellation 2018/19:319 av Christer Nylander (L)

Interpellation 2018/19:319 Statens stöd till trossamfund av Christer Nylander L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP En viktig del av regeringens politik för civilsamhället är ett ekonomiskt stöd. Det ges i olika former och på olika grunder. För idrottsrörelsen, folkbildningen, friluftsfrämjandet etcetera

Inlämnad: 2019-09-09 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:319 av Christer Nylander (L) (pdf, 117 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Statens stöd till trossamfund

Statens idrottspolitiska mål

Svar på skriftlig fråga 2018/19:913 besvarad av Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Ku2019/ 01494/CSM Kulturdepartementet Kultur- och demokratiministern samt ministern med ansvar för idrottsfrågorna Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:913 av Saila Quicklund M Statens idrottspolitiska mål Saila Quicklund har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta med anledning av utvärderingen av statens idrottspolitiska

Svarsdatum: 2019-09-04 Frågeställare: Saila Quicklund (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:913 besvarad av Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP) (docx, 85 kB)

Nätjättarnas ställning

Svar på skriftlig fråga 2018/19:912 besvarad av Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Svar på fråga 2018/19:912 av Fredrik Lindahl SD Nätjättarnas ställning Fredrik Lindahl har frågat mig vilka åtgärder regeringen avser att vidta för att säkerställa att arbetstagares, publicisters och innehållsskapares rättigheter gentemot nätjättarna respekteras. Det är en viktig fråga för såväl medie- och kulturpolitiken

Svarsdatum: 2019-09-04 Frågeställare: Fredrik Lindahl (SD)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:912 besvarad av Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP) (docx, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.