Kristina Yngwe (C)

Kristina Yngwe (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 294
Titel Agronom.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kristina.yngwe[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Vice ordförande 2015-06-02 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-05-28 – 2015-06-02
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-05-28
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 15 och vice ordförande 15-. Suppleant utbildningsutskottet 14-15 och miljö- och jordbruksutskottet 14-15. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-15.
  • Föräldrar

    Lantmästaren Eskil Yngwe och Karin Yngwe, f. Andersson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapliga programmet, Sydskånska gymnasiet, Ystad, slutår 02. Agronomexamen, Sveriges lantbruksuniversitet 10.
  • Anställningar

    Rådgivare, HIR Malmöhus 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Parlamentariska landsbygdskommittén (pågående). Ledamot, Gentekniknämnden 14-. 2:e ersättare, Europaparlamentet 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ystad 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, LRF Ungdomens riksstyrelse 09-11. Ordförande, LRF Ungdomens riksstyrelse 11-14. Ledamot, Centerkvinnornas förbundsstyrelse 14-16. Ledamot, verkställande utskottet, Centerpartiet 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:492 av Kristina Yngwe (C) 8 juni 2018 Hot och trakasserier mot djuruppfödare
Interpellationsdebatt 2017/18:488 av Magnus Oscarsson (KD) 8 juni 2018 Hot och trakasserier mot djurägare och jägare
Debatt om förslag 2017/18:MJU15 25 april 2018 Avfall och kretslopp
Debatt om förslag 2017/18:MJU19 11 april 2018 Övergripande miljöfrågor

Vattendirektivet

Interpellation 2014/15:575 av Kristina Yngwe (C)

Interpellation 2014/15:575 Vattendirektivet av Kristina Yngwe C till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Nyligen gick remisstiden ut för de förslag till åtgärdsprogram som Sveriges fem vattenmyndigheter arbetat fram. I flera remissvar uttrycks en stor oro över hur de föreslagna åtgärderna kommer att påverka bland

Inlämnad: 2015-05-07 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2014/15:575 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vattendirektivet

med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition

Motion 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C) med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1.Inledning: Ett bra Sverige som kan bli ännu bättre 2.Utsikter för svensk ekonomi 2.1 Global återhämtning


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 325 kB) Motion 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 549 kB)

Offentlig upphandling av livsmedel

Interpellation 2014/15:549 av Lena Ek (C)

Interpellation 2014/15:549 Offentlig upphandling av livsmedel av Lena Ek C till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I Sverige har vi livsmedel av mycket god kvalitet. Vi har högre krav på djurskydd och miljöhänsyn än vad EU:s lagstiftning kräver. Djuren i Sverige använder minst antibiotika i EU, suggorna fixeras inte och grisen

Inlämnad: 2015-04-28 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2014/15:549 av Lena Ek (C) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Offentlig upphandling av livsmedel

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.