Kristina Svensson (S)

Kristina Svensson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel rektor
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1996-11-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-07-01 – 1996-11-08
    • Ledig 1995-10-03 – 1996-06-30
    • Ordinarie 1985-09-30 – 1995-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1996-11-08
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1996-09-25
    • OSSE-delegationen

    • Ordförande 1995-01-01 – 1996-11-08
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1994-10-18 – 1996-11-08
    • ESK-delegationen

    • Ordförande 1994-10-25 – 1994-12-31
    • Ledamot 1994-10-18 – 1994-10-24
    • Ledamot 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1994/95:161 Regionalpolitik

Motion 1994/95:A37 av Bo Finnkvist m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:A37 av Bo Finnkvist m.fl. s med anledning av prop. 1994/95:161 Regionalpolitik I Värmlands län satte strukturomvandlingen av basindustrin in tidigt. Tidigare hade arbetskraftsbehovet inom jord- och skogsbruk minskat drastiskt. Omvandlingen av näringslivet tvingade fram ett intensivt regionalt


Utskottsberedning: ---1994/95:AU13
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av skriv. 1994/95:167 Det svenska miljöarbetet i EU - Inriktning och genomförande

Motion 1994/95:Jo24 av Monica Green m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Jo24 av Monica Green m.fl. s med anledning av skriv. 1994/95:167 Det svenska miljöarbetet i EU Inriktning och genomförande Miljön är internationell. Att jobba med miljön internationellt är en av Sveriges viktigaste uppgifter. Regeringens skrivelse 1994/95:167 är en mycket bra avsats för


Utskottsberedning: -1994/95:JoU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:164 Jämställdhet mellan kvinnor och män inom utbildningsområdet

Motion 1994/95:Ub42 av Ingegerd Sahlström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub42 av Ingegerd Sahlström m.fl. s med anledning av prop. 1994/95:164 Jämställdhet mellan kvinnor och män inom utbildningsområdet Regeringens målsättning gällande en jämnare könsfördelning bland professorer hälsas med tillfredsställelse. Den takt med vilken kvinnliga professorer hittills


Utskottsberedning: -1994/95:UbU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.