Krister Skånberg (MP)

Krister Skånberg (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-20

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1994-10-20
    • Ordinarie 1989-05-10 – 1991-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-10-20
    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1990-10-04 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1989-02-08 – 1990-10-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1990-10-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-10-20
    • Suppleant 1989-10-04 – 1990-10-03
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1990-10-03
    • Suppleant 1989-02-07 – 1989-06-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1989-10-05 – 1991-09-30
    • EES-EFTA delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-10-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1994/95:19 Sveriges medlemskap i Europeiska unionen

Motion 1994/95:U24 av Marianne Samuelsson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1994/95:U24 av Marianne Samuelsson m.fl. mp med anledning av prop. 1994/95:19 Sveriges medlemskap i Europeiska unionen Riksdagens beslutssituation Proposition 1994/95:19 avses, enligt löften av samtliga riksdagspartier, inte reellt avgöras genom sedvanlig riksdagsbehandling, utan genom en folkomröstning.


Utskottsberedning: -----------1994/95:KU17 1994/95:KU22 1994/95:UU5
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): , , 11 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:3 Nationalstadsparken Ulriksdal-Haga-Brunnsviken-Djurgården

Motion 1994/95:Bo5 av Ewa Larsson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1994/95:Bo5 av Ewa Larsson m.fl. mp med anledning av prop. 1994/95:3 Nationalstadsparken Ulriksdal-Haga-Brunnsviken-Djurgården 1. Allmänt Undertecknade motionärer anser att riksdagen bör ta ställning för att slutgiltigt bevara området Ulriksdal-Haga- Brunnsviken-Djurgården. Det innebär:att avvisa


Utskottsberedning: ----------1994/95:BoU6
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): , , 10 saknar beslutsinformation

med anledning av skriv. 1993/94:237 Redogörelse för den svenska krigsmaterielexporten år 1993

Motion 1994/95:U1 av Yvonne Ruwaida m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1994/95:U1 av Yvonne Ruwaida m.fl. med anledning av skriv. 1993/94:327 Redogörelse för den svenska mp Angående krigsmaterielexporten Miljöpartiet de grönas grundsyn på vapenexporten är att all vapenexport på sikt bör avvecklas. Svensk vapenexport går ej att förena med en aktiv fredspolitik. Vid


Utskottsberedning: --------1994/95:UU1
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.