Krister Örnfjäder (S)

Krister Örnfjäder (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län
Titel Sjukvårdsbiträde
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-01-26 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-01-11 – 1993-01-25
    • Ersättare 1992-11-26 – 1992-12-31
    • Ersättare 1992-03-17 – 1992-05-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-21 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1993-02-18 – 1994-10-02
    • Suppleant 1993-01-11 – 1993-01-25
    • Suppleant 1992-11-26 – 1992-12-31
    • Suppleant 1992-03-17 – 1992-05-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-01-27 – 1994-10-02
    • Suppleant 1993-02-18 – 1994-01-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ordförande 2014-11-04 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-28 – 2014-11-04
    • Förste vice ordförande 2010-11-17 – 2014-10-28
    • Förste vice ordförande 2008-03-26 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-12-19 – 2008-03-26
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 92 och 93- (ersättare 920317-920531, 921126-921231 och 930111-930125). Ledamot utbildningsutskottet 94, trafikutskottet 94-06, näringsutskottet 06-14 och utrikesutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 92-94 och 06-, utbildningsutskottet 93-02, justitieutskottet 10-, utrikesutskottet 12-14, näringsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15-. Ledamot riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen 02-08, 1:e vice ordförande 08-14, ordförande 14-. Ledamot riksdagens valberedning 06-10 och 14-. Ledamot, exekutivkommittén för Interparlamentariska unionen 09-13, ordförande Budgetkommittén 11-13, ordförande styrgruppen för WTO:s parlamentariska konferens 14-.
  • Föräldrar

    Grovarbetaren Tore Örnfjäder och May Spångberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 77.
  • Anställningar

    Sjukvårdsbiträde. Kommunalråd, Västervik 89-93.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Skattemyndigheten i Kalmar län 87-90 och Länsstyrelsen i Kalmar län 89-94. Vice styrelseordförande, Luftfartsverket 96-04. Ledamot, vuxenutbildningsnämnden i Kalmar län 77-79. Ledamot, Hälsodatakommittén 93-95 och Sjösäkerhetskommittén 95-96.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västervik 74-. Ledamot, kommunstyrelsen 74-93, 1:e vice ordförande 86-88, ordförande 89-91, 2:e vice ordförande 92-93. Ledamot, fritidsnämnden 74-79, socialnämnden, 1:e vice ordförande 80-86 och valberedningen 89-94, vice ordförande 92-94.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

fastighetsskatten

Skriftlig fråga 1999/2000:1377 av Örnfjäder, Krister (s)

den 30 augusti Fråga 1999/2000:1377 av Krister Örnfjäder s till finansminister Bosse Ringholm om fastighetsskatten I medierna så har man under den senaste tiden diskuterat taxeringen av fastigheter och den högre fastighetsskatt som blir av densamma efter år 2001. Diskussionsnivån är hög och beror på de kraftiga höjningar

Inlämnad: 2000-08-30 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

med anledning av prop. 1999/2000:57 Ökad konkurrens på mobiltelemarknaden

Motion 1999/2000:T8 av Monica Öhman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:T8 av Öhman, Monica med anledning av prop. 1999/2000:57 Ökad konkurrens på mobiltelemarknaden De moderna kommunikationerna är viktiga för att skapa tillväxt, öka sysselsättningen och utveckla välfärden. För oss socialdemokrater är det en självklarhet att hela Sverige skall ha tillgång


Utskottsberedning: -1999/2000:TU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:46 AP-fonden i det reformerade pensionssystemet

Motion 1999/2000:Fi3 av Mats Lindberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi3 av Lindberg, Mats s med anledning av prop. 1999/2000:46 AP-fonden i det reformerade pensionssystemet Fjärde AP-fonden till Göteborg Sveriges finansiella centrum är Stockholm. Det finns inget skäl att utarma ett sådant starkt centrum som är avgörande för hela Sveriges utveckling.


Utskottsberedning: -1999/2000:FiU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se