Krister Hammarbergh (M)

Krister Hammarbergh (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-07-20 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2005-04-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-12
    • Suppleant 2008-03-11 – 2008-10-07
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2023-03-23 –
    • Suppleant 2019-03-13 – 2023-03-22

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 04-. Ledamot justitieutskottet 06-, sammansatta justitie- och socialutskottet 08 och EU-nämnden 08-10. Suppleant socialförsäkringsutskottet 04-05, näringsutskottet 04-10, trafikutskottet 05-06 och EU-nämnden 08 och 14-.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Hans Hammarbergh och assistenten Astrid Hammarbergh, f. Lundström.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Riksrevisionens rapport om it-relaterad brottslighet
Debatt om förslag 2015/16:JuU27 22 juni 2016 Riksrevisionens rapport om it-relaterad brottslighet
Stillbild från Interpellationsdebatt: Det europeiska vapenpasset
Interpellationsdebatt 2015/16:180 av Krister Hammarbergh (M) 18 december 2015 Det europeiska vapenpasset
Stillbild från Interpellationsdebatt: Digitalt ansökningsförfarande för licenser för jaktvapen och vapen för prickskytteändamål
Interpellationsdebatt 2015/16:177 av Krister Hammarbergh (M) 18 december 2015 Digitalt ansökningsförfarande för licenser för jaktvapen och vapen för prickskytteändamål
Stillbild från Interpellationsdebatt: Handläggningstiderna för vapenlicenser
Interpellationsdebatt 2015/16:176 av Krister Hammarbergh (M) 18 december 2015 Handläggningstiderna för vapenlicenser
Stillbild från Interpellationsdebatt: Regelverket för tillståndsgivning för vapenförvaring
Interpellationsdebatt 2015/16:179 av Krister Hammarbergh (M) 18 december 2015 Regelverket för tillståndsgivning för vapenförvaring
Stillbild från Debatt om förslag: Skärpta straff för allvarliga våldsbrott m.m.
Debatt om förslag 2009/10:JuU32 19 maj 2010 Skärpta straff för allvarliga våldsbrott m.m.

Dokument:

Förslaget om sänkta fartgränser i Norrbotten

Skriftlig fråga 2007/08:1048 av Hammarbergh, Krister (m)

den 7 april Fråga 2007/08:1048 Förslaget om sänkta fartgränser i Norrbotten av Krister Hammarbergh m till statsrådet Åsa Torstensson c Vägverket ser över och ändrar hastighetsgränser på hela det statliga vägnätet och det innebär både höjningar och sänkningar av dagens gränser. Vägverket föreslår en sänkning av

Inlämnad: 2008-04-07 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Civilt test- och övningscentrum i Arvidsjaur

Interpellation 2007/08:105 av Stenberg, Maria (s)

den 2 november Interpellation 2007/08:105 Civilt test- och övningscentrum i Arvidsjaur av Maria Stenberg s till näringsminister Maud Olofsson c I samband med försvarsbeslutet 2004 och nedläggningen av regementet K 4 beslutades det att utveckling av ett civilt test- och övningscentrum CTÖ i Arvidsjaur skulle utredas.

Inlämnad: 2007-11-02 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Civilt test- och övningscentrum i Arvidsjaur

Golf som avdragsberättigad friskvård

Interpellation 2007/08:47 av Hamilton, Carl B (fp)

den 17 oktober Interpellation 2007/08:47 Golf som avdragsberättigad friskvård av Carl B Hamilton fp till finansminister Anders Borg m I dag ingår inte golf bland de aktiviteter som berättigar till avdrag för arbetsgivare som en kostnad motionsavdragetDet är ett olyckligt förhållande och regeringen bör följa upp

Inlämnad: 2007-10-17 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Golf som avdragsberättigad friskvård

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.