Krister Hammarbergh (M)

Krister Hammarbergh (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-07-20 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2005-04-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-12
    • Suppleant 2008-03-11 – 2008-10-07
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2023-03-23 –
    • Suppleant 2019-03-13 – 2023-03-22

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 04-. Ledamot justitieutskottet 06-, sammansatta justitie- och socialutskottet 08 och EU-nämnden 08-10. Suppleant socialförsäkringsutskottet 04-05, näringsutskottet 04-10, trafikutskottet 05-06 och EU-nämnden 08 och 14-.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Hans Hammarbergh och assistenten Astrid Hammarbergh, f. Lundström.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Skärpta straff för allvarliga våldsbrott m.m.
Debatt om förslag 2009/10:JuU32 19 maj 2010 Skärpta straff för allvarliga våldsbrott m.m.
Stillbild från Debatt om förslag: Genomförande av delar av Prümrådsbeslutet
Debatt om förslag 2009/10:JuU30 5 maj 2010 Genomförande av delar av Prümrådsbeslutet
Stillbild från Interpellationsdebatt: Svenska språkets vikt och ställning i riksdagen och i EU
Interpellationsdebatt 2009/10:248 av Axelsson, Christina (s) 19 februari 2010 Svenska språkets vikt och ställning i riksdagen och i EU
Stillbild från Debatt om förslag: Processrättsliga frågor
Debatt om förslag 2009/10:JuU12 10 februari 2010 Processrättsliga frågor
Stillbild från Debatt om förslag: Lag om erkännande och verkställighet av bötesstraff inom Europeiska unionen
Debatt om förslag 2009/10:JuU3 12 november 2009 Lag om erkännande och verkställighet av bötesstraff inom Europeiska unionen
Stillbild från Interpellationsdebatt: Fängelset i Östersund
Interpellationsdebatt 2009/10:42 av Nordén, Marie (s) 6 november 2009 Fängelset i Östersund

Dokument:

Undervisning om säkerhet på Internet i grundskolan

Motion 2008/09:Ub572 av Monica Green m.fl. (s, v, kd, c, m, fp, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub572 av Monica Green m.fl. s, v, kd, c, m, fp, mp Undervisning om säkerhet på Internet i grundskolan fp1605 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att undervisning om säkerhet på Internet bör införas i grundskolan.


Utskottsberedning: 2008/09:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub572 av Monica Green m.fl. (s, v, kd, c, m, fp, mp) (doc, 41 kB) Motion 2008/09:Ub572 av Monica Green m.fl. (s, v, kd, c, m, fp, mp) (pdf, 149 kB)

Stärkt barnkompetens hos yrkesgrupper som möter barn

Motion 2008/09:Ub571 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, mp, v, m, c, fp)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub571 av Rosita Runegrund m.fl. kd, mp, v, m, c, fp Stärkt barnkompetens hos yrkesgrupper som möter barn fp1604 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att förbättra barnkompetensen hos yrkesgrupper som möter barn. Motivering


Utskottsberedning: 2008/09:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub571 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, mp, v, m, c, fp) (doc, 39 kB) Motion 2008/09:Ub571 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, mp, v, m, c, fp) (pdf, 139 kB)

Trygg barnomsorg för alla barn

Motion 2008/09:Ub570 av Jan Lindholm m.fl. (mp, c, kd, v, fp, s, m)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub570 av Jan Lindholm m.fl. mp, c, kd, v, fp, s, m Trygg barnomsorg för alla barn fp1602 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över hur barnomsorg för föräldrar som arbetar på obekväm arbetstid kan underlättas.


Utskottsberedning: 2008/09:UbU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub570 av Jan Lindholm m.fl. (mp, c, kd, v, fp, s, m) (doc, 40 kB) Motion 2008/09:Ub570 av Jan Lindholm m.fl. (mp, c, kd, v, fp, s, m) (pdf, 139 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.