Krister Hammarbergh (M)

Krister Hammarbergh (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-07-20 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2005-04-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-12
    • Suppleant 2008-03-11 – 2008-10-07
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 04-. Ledamot justitieutskottet 06-, sammansatta justitie- och socialutskottet 08 och EU-nämnden 08-10. Suppleant socialförsäkringsutskottet 04-05, näringsutskottet 04-10, trafikutskottet 05-06 och EU-nämnden 08 och 14-.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Hans Hammarbergh och assistenten Astrid Hammarbergh, f. Lundström.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Svenska språkets vikt och ställning i riksdagen och i EU

Interpellation 2009/10:248 av Axelsson, Christina (s)

den 15 februari Interpellation 2009/10:248 Svenska språkets vikt och ställning i riksdagen och i EU av Christina Axelsson s till statsrådet Birgitta Ohlsson fp Tempot ökar alltmer i politiken och kopplingen till EU blir större och detta skapar utmaningar för användandet av det svenska språket. Det är förståeligt,

Inlämnad: 2010-02-15 Besvarare: Birgitta Ohlsson (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Svenska språkets vikt och ställning i riksdagen och i EU

Fängelset i Östersund

Interpellation 2009/10:42 av Nordén, Marie (s)

den 21 oktober Interpellation 2009/10:42 Fängelset i Östersund av Marie Nordén s till justitieminister Beatrice Ask m Den tidigare socialdemokratiska regeringen beslutade att bygga ett fängelse i Östersund för att ersätta statliga jobb när regementet lades ned och ett stort antal jobb försvann i kommunen, men också

Inlämnad: 2009-10-21 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Fängelset i Östersund

Avskrivningstider för flyttbara bostadshus

Motion 2009/10:Sk549 av Krister Hammarbergh (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk549 av Krister Hammarbergh m Avskrivningstider för flyttbara bostadshus m1846 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om avskrivningsmöjligheter för flyttbara bostadshus. Motivering Traditionellt har flerfamiljsbostäder


Utskottsberedning: 2009/10:SkU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk549 av Krister Hammarbergh (m) (doc, 38 kB) Motion 2009/10:Sk549 av Krister Hammarbergh (m) (pdf, 129 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.