Krister Hammarbergh (M)

Krister Hammarbergh (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-07-20 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2005-04-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-12
    • Suppleant 2008-03-11 – 2008-10-07
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 04-. Ledamot justitieutskottet 06-, sammansatta justitie- och socialutskottet 08 och EU-nämnden 08-10. Suppleant socialförsäkringsutskottet 04-05, näringsutskottet 04-10, trafikutskottet 05-06 och EU-nämnden 08 och 14-.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Hans Hammarbergh och assistenten Astrid Hammarbergh, f. Lundström.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Försvaret och jobben i Norrbotten

Skriftlig fråga 2005/06:2095 av Hammarbergh, Krister (m)

den 1 september Fråga 2005/06:2095 av Krister Hammarbergh m till försvarsminister Leni Björklund s Försvaret och jobben i Norrbotten Det är ytterst oroande att 40 officerstjänster vid I 19 i Boden inte är besatta. Det är den socialdemokratiska regeringen som bär ansvaret. Varje jobb är viktigt. Anledningen är det

Inlämnad: 2006-09-01 Besvarare: Leni Björklund (S)

Bodenbranden

Skriftlig fråga 2005/06:2048 av Hammarbergh, Krister (m)

den 22 augusti Fråga 2005/06:2048 av Krister Hammarbergh m till försvarsminister Leni Björklund s Bodenbranden Bodenbranden beskrivs som den största svenska skogsbranden i modern tid. Totalt 1 500 hektar är eldhärjat. Ett 80-tal personer, både brandmän och hemvärnsmän, arbetade med att släcka branden som tros ha

Inlämnad: 2006-08-22 Besvarare: Leni Björklund (S)

Brister i förvaltningspolitiken

Skriftlig fråga 2005/06:1861 av Hammarbergh, Krister (m)

den 20 juni Fråga 2005/06:1861 av Krister Hammarbergh m till statsrådet Sven-Erik Österberg s Brister i förvaltningspolitiken Riksrevisionen har i flera granskningar konstaterat brister i regeringens och myndigheternas styrning, samordning och uppföljning av den statliga förvaltningen. Följderna blir bland annat

Inlämnad: 2006-06-20 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.