Krister Hammarbergh (M)

Krister Hammarbergh (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-07-20 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2005-04-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-12
    • Suppleant 2008-03-11 – 2008-10-07
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2023-03-23 –
    • Suppleant 2019-03-13 – 2023-03-22

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 04-. Ledamot justitieutskottet 06-, sammansatta justitie- och socialutskottet 08 och EU-nämnden 08-10. Suppleant socialförsäkringsutskottet 04-05, näringsutskottet 04-10, trafikutskottet 05-06 och EU-nämnden 08 och 14-.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Hans Hammarbergh och assistenten Astrid Hammarbergh, f. Lundström.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Gränshinder i Norden
Interpellationsdebatt 2006/07:258 av Wallmark, Hans (m) 23 februari 2007 Gränshinder i Norden
Stillbild från Interpellationsdebatt: Transportbidraget
Interpellationsdebatt 2006/07:285 av Stenberg, Hans (s) 23 februari 2007 Transportbidraget
Stillbild från Interpellationsdebatt: Elpriserna och basindustrins konkurrenskraft
Interpellationsdebatt 2006/07:266 av Eriksson, Alf (s) 23 februari 2007 Elpriserna och basindustrins konkurrenskraft
Stillbild från Interpellationsdebatt: Arvidsjaur
Interpellationsdebatt 2006/07:124 av Holma, Siv (v) 22 december 2006 Arvidsjaur
Stillbild från Interpellationsdebatt: Öresundsintegration
Interpellationsdebatt 2006/07:64 av Ericson, Lars-Ivar (c) 23 november 2006 Öresundsintegration

Dokument:

Handläggningstiderna för vapenlicenser

Interpellation 2015/16:176 av Krister Hammarbergh (M)

Interpellation 2015/16:176 Handläggningstiderna för vapenlicenser av Krister Hammarbergh M till Statsrådet Anders Ygeman S Handläggningstiderna vid licensprövning av jaktvapen och vapen för prickskytteändamål har under de senaste åren blivit oacceptabelt långa. Variationerna inom landet är så pass stora att det inte går

Inlämnad: 2015-11-12 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2015/16:176 av Krister Hammarbergh (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Handläggningstiderna för vapenlicenser

Det europeiska vapenpasset

Interpellation 2015/16:180 av Krister Hammarbergh (M)

Interpellation 2015/16:180 Det europeiska vapenpasset av Krister Hammarbergh M till Statsrådet Anders Ygeman S Sverige har valt att inte erkänna det europeiska vapenpasset. Vi har fortfarande krav på införseltillstånd för alla personer som vill resa till Sverige såväl från EU-länder som från andra länder för att jaga

Inlämnad: 2015-11-11 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2015/16:180 av Krister Hammarbergh (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Det europeiska vapenpasset

Regelverket för tillståndsgivning för vapenförvaring

Interpellation 2015/16:179 av Krister Hammarbergh (M)

Interpellation 2015/16:179 Regelverket för tillståndsgivning för vapenförvaring av Krister Hammarbergh M till Statsrådet Anders Ygeman S Många jägare jagar regelmässigt på andra orter än den där man är bosatt. Att vapnet förvaras på ett säkert sätt där jakten faktiskt sker, i stället för att transporteras över långa avstånd,

Inlämnad: 2015-11-11 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2015/16:179 av Krister Hammarbergh (M) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regelverket för tillståndsgivning för vapenförvaring

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.