Krister Hammarbergh (M)

Krister Hammarbergh (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-07-20 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2005-04-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-12
    • Suppleant 2008-03-11 – 2008-10-07
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 04-. Ledamot justitieutskottet 06-, sammansatta justitie- och socialutskottet 08 och EU-nämnden 08-10. Suppleant socialförsäkringsutskottet 04-05, näringsutskottet 04-10, trafikutskottet 05-06 och EU-nämnden 08 och 14-.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Hans Hammarbergh och assistenten Astrid Hammarbergh, f. Lundström.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2015/16:164 Riksrevisionens rapport om it-relaterad brottslighet

Motion 2015/16:3409 av Beatrice Ask m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3409 av Beatrice Ask m.fl. M med anledning av skr. 2015/16:164 Riksrevisionens rapport om it-relaterad brottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en samlad strategi för att bekämpa den it-relaterade brottsligheten och tillkännager


Utskottsberedning: 2015/16:JuU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3409 av Beatrice Ask m.fl. (M) (docx, 52 kB) Motion 2015/16:3409 av Beatrice Ask m.fl. (M) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2015/16:111 Synnerligen grova narkotikabrott

Motion 2015/16:3329 av Beatrice Ask m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3329 av Beatrice Ask m.fl. M med anledning av prop. 2015/16:111 Synnerligen grova narkotikabrott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska följa utvecklingen av rättspraxis och återkomma till riksdagen med förslag på ändrade


Utskottsberedning: 2015/16:JuU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3329 av Beatrice Ask m.fl. (M) (docx, 54 kB) Motion 2015/16:3329 av Beatrice Ask m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2015/16:67 Särskilda åtgärder vid allvarlig fara för den allmänna ordningen eller den inre säkerheten i landet

Motion 2015/16:3286 av Beatrice Ask m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3286 av Beatrice Ask m.fl. M med anledning av prop. 2015/16:67 Särskilda åtgärder vid allvarlig fara för den allmänna ordningen eller den inre säkerheten i landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta regeringens förslag till lag om särskilda åtgärder vid allvarlig fara


Utskottsberedning: 2015/16:JuU24
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2015/16:3286 av Beatrice Ask m.fl. (M) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3286 av Beatrice Ask m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.