Krister Hammarbergh (M)

Krister Hammarbergh (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-07-20 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2005-04-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-12
    • Suppleant 2008-03-11 – 2008-10-07
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 04-. Ledamot justitieutskottet 06-, sammansatta justitie- och socialutskottet 08 och EU-nämnden 08-10. Suppleant socialförsäkringsutskottet 04-05, näringsutskottet 04-10, trafikutskottet 05-06 och EU-nämnden 08 och 14-.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Hans Hammarbergh och assistenten Astrid Hammarbergh, f. Lundström.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Trafikledning i norra Sverige

Skriftlig fråga 2014/15:152 av Krister Hammarbergh (M)

Fråga 2014/15:152 Trafikledning i norra Sverige av Krister Hammarbergh M till Statsrådet Anna Johansson S Trafikverket har i utredningen Rätt funktion på rätt plats tittat på behovet av att fortsätta att modernisera trafikledningssystemet. Trafikverket har även beslutat om att köpa in ett nytt trafikledningssystem för

Inlämnad: 2014-12-22 Besvarare: Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:152 av Krister Hammarbergh (M) (pdf, 102 kB)

Trafikdatalagring

Interpellation 2014/15:201 av Krister Hammarbergh (M)

Interpellation 2014/15:201 Trafikdatalagring av Krister Hammarbergh M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S År 2012 röstade en majoritet av riksdagen ja till att genomföra EU:s så kallade datalagringsdirektiv i svensk lag. Det syftar till att internet- och teleoperatörer i alla EU-länder ska ha samma

Inlämnad: 2014-12-19 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2014/15:201 av Krister Hammarbergh (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Trafikdatalagring

Stölder från byggarbetsplatser

Skriftlig fråga 2014/15:147 av Krister Hammarbergh (M)

Fråga 2014/15:147 Stölder från byggarbetsplatser av Krister Hammarbergh M till Statsrådet Anders Ygeman S Stölder från landets byggarbetsplatser kostar samhället miljardbelopp varje år. Enligt Brottsförebyggande rådet Brå inträffade förra året drygt 5 400 fall. Branschen gör dock gällande att mörkertalen är stora eftersom

Inlämnad: 2014-12-19 Besvarare: Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2014/15:147 av Krister Hammarbergh (M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.