Krister Hammarbergh (M)

Krister Hammarbergh (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-07-20 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2005-04-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-12
    • Suppleant 2008-03-11 – 2008-10-07
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2023-03-23 –
    • Suppleant 2019-03-13 – 2023-03-22

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 04-. Ledamot justitieutskottet 06-, sammansatta justitie- och socialutskottet 08 och EU-nämnden 08-10. Suppleant socialförsäkringsutskottet 04-05, näringsutskottet 04-10, trafikutskottet 05-06 och EU-nämnden 08 och 14-.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Hans Hammarbergh och assistenten Astrid Hammarbergh, f. Lundström.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Beskattning av pensioner i Sverige och Finland
Interpellationsdebatt 2005/06:452 av Hammarbergh, Krister (m) 12 juni 2006 Beskattning av pensioner i Sverige och Finland
Stillbild från Interpellationsdebatt: Golf som friskvårdsförmån
Interpellationsdebatt 2005/06:437 av Hammarbergh, Krister (m) 12 juni 2006 Golf som friskvårdsförmån
Stillbild från Debatt om förslag: Redogörelse för regelförbättringsarbetet
Debatt om förslag 2005/06:NU10 21 april 2006 Redogörelse för regelförbättringsarbetet
Stillbild från Debatt om förslag: Vissa näringspolitiska frågor
Debatt om förslag 2005/06:NU13 30 mars 2006 Vissa näringspolitiska frågor
Stillbild från Debatt om förslag: Skyldighet att tillhandahålla förnybara drivmedel
Debatt om förslag 2005/06:TU6 16 december 2005 Skyldighet att tillhandahålla förnybara drivmedel
Stillbild från Interpellationsdebatt: Småviltsjakt i fjällvärlden
Interpellationsdebatt 2005/06:141 av Hammarbergh, Krister (m) 9 december 2005 Småviltsjakt i fjällvärlden

Dokument:

Om naturgrusskatt

Motion 2013/14:MJ498 av Krister Hammarbergh (M)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ498 av Krister Hammarbergh M Om naturgrusskatt M1955 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att förbjuda uttag av naturgrus i de områden där det har betydelse för dricksvattenförsörjningen.


Utskottsberedning: 2013/14:MJU27 2013/14:SkU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:MJ498 av Krister Hammarbergh (M) (doc, 60 kB) Motion 2013/14:MJ498 av Krister Hammarbergh (M) (pdf, 154 kB)

Om travsportens möjligheter

Motion 2013/14:Sk421 av Krister Hammarbergh (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk421 av Krister Hammarbergh M Om travsportens möjligheter M1938 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att göra en översyn av skattereglerna och om att överväga fler åtgärder för att främja travsporten. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:SkU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sk421 av Krister Hammarbergh (M) (doc, 55 kB) Motion 2013/14:Sk421 av Krister Hammarbergh (M) (pdf, 128 kB)

En stärkt skolinspektion

Motion 2013/14:Ub563 av Krister Hammarbergh (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub563 av Krister Hammarbergh M En stärkt skolinspektion M1950 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en stärkt skolinspektion. Motivering Skolinspektionens tillsynsverksamhet måste avspegla den faktiska kvaliteten


Utskottsberedning: 2013/14:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub563 av Krister Hammarbergh (M) (doc, 54 kB) Motion 2013/14:Ub563 av Krister Hammarbergh (M) (pdf, 119 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.