Krister Hammarbergh (M)

Krister Hammarbergh (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-07-20 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2005-04-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-12
    • Suppleant 2008-03-11 – 2008-10-07
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 04-. Ledamot justitieutskottet 06-, sammansatta justitie- och socialutskottet 08 och EU-nämnden 08-10. Suppleant socialförsäkringsutskottet 04-05, näringsutskottet 04-10, trafikutskottet 05-06 och EU-nämnden 08 och 14-.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Hans Hammarbergh och assistenten Astrid Hammarbergh, f. Lundström.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Barns rätt till utbildning i konfliktområden

Motion 2011/12:U314 av Krister Hammarbergh (M)

Motion till riksdagen 2011/12:U314 av Krister Hammarbergh M Barns rätt till utbildning i konfliktområden M0364 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige i internationella organ och i bilaterala kontakter bör verka för att man prioriterar


Utskottsberedning: 2011/12:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:U314 av Krister Hammarbergh (M) (doc, 48 kB) Motion 2011/12:U314 av Krister Hammarbergh (M) (pdf, 128 kB)

Golf som friskvård

Motion 2011/12:Sk403 av Krister Hammarbergh (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Sk403 av Krister Hammarbergh M Golf som friskvård M0380 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör se över reglerna för friskvårdsavdrag. Motivering När det handlar om motion och annan friskvård till


Utskottsberedning: 2011/12:SkU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Sk403 av Krister Hammarbergh (M) (doc, 46 kB) Motion 2011/12:Sk403 av Krister Hammarbergh (M) (pdf, 125 kB)

Naturgrusskatt

Motion 2011/12:Sk402 av Krister Hammarbergh (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Sk402 av Krister Hammarbergh M Naturgrusskatt M0381 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att uttag av naturgrus bör förbjudas i de områden där de har betydelse för dricksvattenförsörjningen.1 Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2011/12:MJU11 2011/12:SkU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2011/12:Sk402 av Krister Hammarbergh (M) (doc, 50 kB) Motion 2011/12:Sk402 av Krister Hammarbergh (M) (pdf, 154 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.