Krister Hammarbergh (M)

Krister Hammarbergh (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-07-20 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2005-04-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-12
    • Suppleant 2008-03-11 – 2008-10-07
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 04-. Ledamot justitieutskottet 06-, sammansatta justitie- och socialutskottet 08 och EU-nämnden 08-10. Suppleant socialförsäkringsutskottet 04-05, näringsutskottet 04-10, trafikutskottet 05-06 och EU-nämnden 08 och 14-.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Hans Hammarbergh och assistenten Astrid Hammarbergh, f. Lundström.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Tömning av latriner till havs

Skriftlig fråga 2008/09:1180 av Hammarbergh, Krister (m)

den 27 augusti Fråga 2008/09:1180 Tömning av latriner till havs av Krister Hammarbergh m till statsrådet Åsa Torstensson c Regeringen har uppdragit åt Transportstyrelsen att, i samråd med Naturvårdsverket och Sjöfartsverket, föreslå regler för införandet av ett förbud mot utsläpp av toalettavfall från fritidsbåtar.

Inlämnad: 2009-08-27 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Gränshinder i Norden

Skriftlig fråga 2008/09:214 av Hammarbergh, Krister (m)

den 5 november Fråga 2008/09:214 Gränshinder i Norden av Krister Hammarbergh m till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m En viktig del i det nordiska samarbetet är att medborgarna i de olika länderna kan arbeta, flytta och lyfta pension mellan länderna utan besvärliga gränshinder. Gränshinderforum som rapporterar

Inlämnad: 2008-11-05 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Fjälljakt

Interpellation 2008/09:86 av Pettersson i Umeå, Helén (s)

den 30 oktober Interpellation 2008/09:86 Fjälljakt av Helén Pettersson i Umeå s till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Alla jägare, oavsett nationalitet, fick våren 2007 rätt att jaga småvilt på statens marker i fjällen. Regeringens beslut ledde till kraftiga protester från svenska jägares sida. I sitt beslut

Inlämnad: 2008-10-30 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Fjälljakt

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.