Krister Hammarbergh (M)

Krister Hammarbergh (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-07-20 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2005-04-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-12
    • Suppleant 2008-03-11 – 2008-10-07
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 04-. Ledamot justitieutskottet 06-, sammansatta justitie- och socialutskottet 08 och EU-nämnden 08-10. Suppleant socialförsäkringsutskottet 04-05, näringsutskottet 04-10, trafikutskottet 05-06 och EU-nämnden 08 och 14-.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Hans Hammarbergh och assistenten Astrid Hammarbergh, f. Lundström.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bemötande gentemot oskyldig

Skriftlig fråga 2006/07:1317 av Hammarbergh, Krister (m)

den 7 juni Fråga 2006/07:1317 Bemötande gentemot oskyldig av Krister Hammarbergh m till justitieminister Beatrice Ask m Under en dramatisk polisjakt i Haparanda natten mot lördagen stormade polisens insatsstyrka fel lägenhet i försöken att få fast en pistolbeväpnad rånare. I lägenheten befann sig i stället en ung

Inlämnad: 2007-06-07 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Akademiska Hus AB

Skriftlig fråga 2006/07:847 av Hammarbergh, Krister (m)

den 14 mars Fråga 2006/07:847 Akademiska Hus AB av Krister Hammarbergh m till näringsminister Maud Olofsson c Den statliga hyresvärden Akademiska Hus AB äger de fastigheter som universitet och högskolor nyttjar. Riksdagen har tidigare beslutat att Akademiska Hus AB ska tillämpa en hyressättning efter självkostnadspris

Inlämnad: 2007-03-14 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Svenska jägares möjlighet till småviltsjakt i fjällvärlden

Interpellation 2006/07:384 av Hammarbergh, Krister (m)

den 5 mars Interpellation 2006/07:384 Svenska jägares möjlighet till småviltsjakt i fjällvärlden av Krister Hammarbergh m till jordbruksminister Eskil Erlandsson c År 1993 togs beslut om att upplåta statens marker ovan odlingsgränsen runt Västerbotten och Norrbotten samt på renbetesfjället i Jämtlands län för

Inlämnad: 2007-03-05 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.