Krister Hammarbergh (M)

Krister Hammarbergh (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-07-20 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2005-04-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-12
    • Suppleant 2008-03-11 – 2008-10-07
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2023-03-23 –
    • Suppleant 2019-03-13 – 2023-03-22

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 04-. Ledamot justitieutskottet 06-, sammansatta justitie- och socialutskottet 08 och EU-nämnden 08-10. Suppleant socialförsäkringsutskottet 04-05, näringsutskottet 04-10, trafikutskottet 05-06 och EU-nämnden 08 och 14-.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Hans Hammarbergh och assistenten Astrid Hammarbergh, f. Lundström.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Polisfrågor
Debatt om förslag 2017/18:JuU13 25 april 2018 Polisfrågor
Stillbild från Debatt om förslag: Skjutvapen och explosiva varor - skärpta straff för de grova brotten
Debatt om förslag 2017/18:JuU8 22 november 2017 Skjutvapen och explosiva varor - skärpta straff för de grova brotten
Stillbild från Debatt om förslag: Kameraövervakningslagen och möjligheterna att använda drönare
Debatt om förslag 2016/17:JuU31 20 juni 2017 Kameraövervakningslagen och möjligheterna att använda drönare
Stillbild från Debatt om förslag: Nya möjligheter till operativt polissamarbete med andra stater
Debatt om förslag 2016/17:JuU27 16 maj 2017 Nya möjligheter till operativt polissamarbete med andra stater
Stillbild från Debatt om förslag: Polisfrågor
Debatt om förslag 2016/17:JuU18 20 april 2017 Polisfrågor

Dokument:

Omreglera den svenska spelmarknaden

Motion 2007/08:Kr357 av Tomas Tobé m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Kr357 av Tomas Tobé m.fl. m Omreglera den svenska spelmarknaden m1453 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa ett licenssystem som uppfyller EG-rättens krav genom att stå öppet för företag verksamma i Sverige


Utskottsberedning: 2007/08:KrU13
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2007/08:Kr357 av Tomas Tobé m.fl. (m) (doc, 64 kB)

Fungerande arbetsmarknad över gränserna

Motion 2007/08:U296 av Krister Hammarbergh (m)

Motion till riksdagen 2007/08:U296 av Krister Hammarbergh m Fungerande arbetsmarknad över gränserna m1651 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om flexiblare regler för ersättningssystemen när människor får arbete i ett angränsande grannland. Motivering


Utskottsberedning: 2008/09:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:U296 av Krister Hammarbergh (m) (doc, 38 kB)

Golf som friskvårdsförmån

Motion 2007/08:Sk321 av Krister Hammarbergh (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Sk321 av Krister Hammarbergh m Golf som friskvårdsförmån m1671 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att golfsporten ska betraktas som motion och friskvård tillsammans med de redan i dag skattebefriade motionsformerna.


Utskottsberedning: 2007/08:SkU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Sk321 av Krister Hammarbergh (m) (doc, 42 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.