Krister Hammarbergh (M)

Krister Hammarbergh (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-07-20 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2005-04-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-12
    • Suppleant 2008-03-11 – 2008-10-07
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 04-. Ledamot justitieutskottet 06-, sammansatta justitie- och socialutskottet 08 och EU-nämnden 08-10. Suppleant socialförsäkringsutskottet 04-05, näringsutskottet 04-10, trafikutskottet 05-06 och EU-nämnden 08 och 14-.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Hans Hammarbergh och assistenten Astrid Hammarbergh, f. Lundström.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2017/18:174 En mer heltäckande terrorismlagstiftning

Motion 2017/18:4124 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4124 av Tomas Tobé m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:174 En mer heltäckande terrorismlagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en bred översyn av lagstiftningen på tvångsmedelsområdet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:JuU35
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:4124 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:4124 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2017/18:123 Det straffrättsliga skyddet mot människohandel och människoexploatering

Motion 2017/18:4008 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4008 av Tomas Tobé m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:123 Det straffrättsliga skyddet mot människohandel och människoexploatering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett nationellt förbud mot tiggeri och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:JuU32
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4008 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4008 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 70 kB)

Implementering av vapendirektivet

Skriftlig fråga 2017/18:485 av Krister Hammarbergh (M)

Fråga 2017/18:485 Implementering av vapendirektivet av Krister Hammarbergh M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I början av året togs beslutet om det så kallade nya vapendirektivet. Svensk lagstiftning ska nu anpassas till direktivet. En utredning pågår för närvarande. Hur lagstiftning översätts har

Inlämnad: 2017-12-14 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:485 av Krister Hammarbergh (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.